Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja pęka? PO i PSL kłócą się o prywatyzację JSW

0
Podziel się:

Zdaniem opozycji rząd prywatyzuje chaotycznie, tylko dlatego, że potrzebuje pieniędzy. Górnicy znowu grożą strajkiem generalnym.

Koalicja pęka? PO i PSL kłócą się o prywatyzację JSW
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Zdaniem posłów opozycji, sprawa prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej pokazuje pewien rozłam w koalicji rządzącej. Tymczasem górnicy zapowiadają, że rozpoczną 4 maja strajk włoski. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z pracodawcami górnicy przystąpią do strajku generalnego.

Wczoraj o wprowadzeniu spółki na giełdę rozmawiali ministrowie skarbu Aleksander Grad i gospodarki Waldemar Pawlak. Nie doszli jednak do porozumienia.

Minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL zwrócił uwagę, że decyzje w tej sprawie należy podejmować w porozumieniu z górnikami.

POSŁUCHAJ MARKA SAWICKIEGO:

Doradca prezydenta Jan Lityński jest zdania, że prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej obawiają się raczej szefowie związków zawodowych, a nie górnicy. Jego zdaniem, prywatyzacja będzie korzystna dla pracowników zakładu, problemem jest jednak to, że kierownictwo związków przedkłada swój interes nad dobro górników.

POSŁUCHAJ JANA LITYŃSKIEGO:

Poseł PO Jarosław Gowin mówił, że utrzymywanie kopalni jest nierentowne dla Skarbu Państwa. Argumentował, że pieniądze, wydawane na ten cel można byłoby przeznaczyć na walkę z bezrobociem, szczególnie dużym wśród młodych absolwentów wyższych uczelni.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA GOWINA:

Opozycja: Kłótnie w koalicji odbijają się na Polakach

Wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło uważa, że nie można uzależniać wydatków na stworzenie miejsc pracy od oszczędności w górnictwie. Zwróciła też uwagę, że obecnie polska energetyka jest uzależniona od węgla. Poza tym trudności, z którymi zmaga się górnictwo, to nie tylko problemy gospodarcze, ale tez społeczne - dodała posłanka PiS.

POSŁUCHAJ BEATY SZYDŁO:

Poseł SLD Bartosz Arłukowicz obawia się, że PO i PSL traktują sprawę kopalni w kategoriach rywalizacji przedwyborczej, a tracą na tym górnicy. Polityk zwrócił też uwagę, że prywatyzacja kopalni nie jest prostą receptą na 50 - procentowe bezrobocie wśród ludzi w wieku poniżej 35 lat.

Zdaniem posła PJN Pawła Kowala, rząd prywatyzuje w sposób nieprzemyślany, dlatego, że potrzebuje pieniędzy, a nie dlatego, iż realizuje liberalną politykę gospodarczą.

*POSŁUCHAJ PAWŁA KOWALA: *

Paweł Kowal zwrócił uwagę, że prywatyzacja musi być przeprowadzana w sposób racjonalny i opłacalny.

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapowiadają, że rozpoczną 4 maja strajk włoski. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z pracodawcami górnicy przystąpią do strajku generalnego.Taka decyzja zapadła podczas spotkania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjno-strajkowego.

Związkowcy domagają się gwarancji pracowniczych w związku z planowanym wprowadzeniem JSW na giełdę. Domagają się także podwyżki płac oraz gwarancji, że proponowany przez resort skarbu państwa pakiet związany z upublicznieniem spółki ma podstawy prawne i faktycznie zostanie zrealizowany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;strajk;wloski;w;jsw;-;do;skutku,3,0,820227.html) Będzie strajk włoski w JSW - do skutku Górnicy będą strajkować do czasu osiągnięcia satysfakcjonującego dla związków porozumienia. Jeśli nie dojdzie do niego - planują strajk generalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;przyznaje;ze;straszy;koalicja;pis-sld,54,0,820534.html) PO przyznaje, że straszy koalicją PiS-SLD Premier powiedział, że koalicja między _ SLD a PiS nabiera nowego wymiaru i staje się coraz trwalszym zjawiskiem _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)