Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koalicja za Sawickim, opozycja - za odwołaniem

0
Podziel się:

Opozycja: To jest minister odpowiedzialny za drożyznę na rynku żywności.

Koalicja za Sawickim, opozycja - za odwołaniem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESiaVzF

PO i PSL bronią ministra rolnictwa Marka Sawickiego, twierdząc, że wniosek PiS o jego odwołanie jest podyktowany tylko nadchodzącymi wyborami. Za odwołaniem Sawickiego opowiadają się SLD i PJN. SLD chce ponadto informacji rządu na temat sytuacji na wsi.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, pytany o wniosek PiS o odwołanie ministra Sawickiego, ocenił, że szef resortu rolnictwa to _ dobry, sprawny minister w bardzo trudnym miejscu _. - _ Dobrze wydający środki europejskie, niekonfliktowy _ - powiedział Schetyna dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, _ to wilcze, zbójeckie prawo opozycji składać wnioski o odwołanie ministrów _. - _ Jestem przekonany, że nie przejdzie ten wniosek. Koalicja musi pokazać swoją przewagę i to, że ma większość _ - dodał marszałek.

bESiaVzH

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz ocenił, że wniosek PiS o odwołanie Sawickiego jest podyktowany jedynie nadchodzącymi wyborami. Zapowiada, że PO będzie bronić Sawickiego, bo to _ bardzo dobry minister _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ultimatum;pis;dla;sawickiego;ma;48;godzin,201,0,772041.html) Ultimatum PiS dla Sawickiego. Ma 48 godzin
- _ To absurdalne, przez ostatnie lata wszystko ok, spokój na wsi absolutny i nagle - co się mogło wydarzyć? Tylko zbliżające się wybory. To one powodują, że PiS zgłasza kolejny wniosek o odwołanie kolejnego ministra _ - powiedział Tomczykiewicz dziennikarzom w Sejmie.

W jego ocenie, PiS działa na szkodę polskiej prezydencji. - _ Ministrowie to główne osoby, które będą odpowiadały za realizację programu przygotowanego przez rząd na prezydencję. Atakowanie w takim okresie ministrów rządu Donalda Tuska jest absurdalne, szkodliwe i głupie _ - uważa Tomczykiewicz.

Wniosek o odwołanie Sawickiego popiera natomiast SLD. - _ Minister rolnictwa to porządny chłop, ale tylko to SLD może powiedzieć o nim Minister Sawicki administruje polskim rolnictwem, ale nie nadaje mu biegu rozwojowego _ - ocenił na konferencji prasowej poseł Sojuszu Romuald Ajchler z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

bESiaVzN

SLD zgadza się m.in. z zarzutem PiS pod adresem Sawickiego o brak działań na rzecz wyrównania wysokości dopłat dla rolników w ten sposób, by otrzymywali tyle, ile ich koledzy z krajów _ starej _ UE. Oprócz tego Sojusz zarzuca ministrowi rolnictwa niewłaściwą gospodarkę ziemią rolną i rozregulowanie rynku mięsa, szczególnie wieprzowego.

Wiceszef klubu Sojuszu Leszek Aleksandrzak zapowiedział, że Sojusz złoży na następnym posiedzeniu Sejmu wniosek o informację rządu w sprawie sytuacji na wsi.

Rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz zapowiedział, że jego ugrupowanie poprze wniosek o wotum nieufności wobec Sawickiego. - _ To jest minister, który jest odpowiedzialny, po pierwsze za drożyznę na rynku żywności, za destabilizowanie polskiego rynku żywności. Po drugie, to minister, który dopuścił i dalej dopuszcza do wprowadzenia na polski rynek skażonego dioksynami mięsa z Niemiec _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chcemy;wiekszych;doplat;dla;rolnikow,6,0,763142.html) Chcemy większych dopłat dla rolników
- _ Uważamy, że choćby te dwa punkty są wystarczającymi powodami, żeby poprzeć wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa. Choć oczywiście tych aspektów szkodliwej działalności ministra jest dużo więcej, jak choćby polityka gruntami czy nieefektywne wykorzystywanie środków unijnych, itd. _ - powiedział Karasiewicz.

bESiaVzO

Politycy PiS obwiniają Sawickiego za złą - według nich - sytuację na polskiej wsi, a także na rynkach rolnych. PiS twierdzi, że ani rząd Donalda Tuska, ani Sawicki osobiście, nie spełnili obietnic dotyczących rolnictwa składanych w kampanii wyborczej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zwraca uwagę, że spadają wydatki budżetowe na polską wieś, zmniejszają się też dochody mieszkańców wsi. Zdaniem PiS, może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski, a nasze rolnictwo może stać się niekonkurencyjne w stosunku do innych krajów.

Sam Sawicki, pytany jeszcze przed konferencją PiS, czy w obliczu wniosku o odwołanie go ze stanowiska ministra rolnictwa - czuje się silny głosami koalicji, odpowiedział: _ czuję się silny swoją pracą przez ostatnie trzy lata _.

Sawicki powiedział później PAP, że zarzuty, które padają we wniosku PiS o wotum nieufności dla niego, są słabe i bardzo łatwe do zbicia. Ocenił, że merytorycznych podstaw do jego odwołania nie ma.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t89405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest;rolnikow;problem;wieprzowina,41,0,775209.html) Protest rolników. Problem: wieprzowina Manifestacje mają zwrócić uwagę rządu na problemy producentów rolnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;pyta;ke;chce;doplat;dla;plantatorow,5,0,773637.html) Polska pyta KE. Chce dopłat dla plantatorów Minister rolnictwa podpisał wniosek o zgodę KE na dopłaty dla producentów tytoniu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwazniejsza;sprawa;w;2011;polska;prezydencja;w;ue,64,0,745536.html) Najważniejsza sprawa w 2011? Polska prezydencja w UE Skończą się dyskusje nad polityką rybacką, będziemy rozmawiać polityce rolnej - ocenia minister rolnictwa Marek Sawicki.
bESiaVAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)