Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks pracy
05.12.2012 08:08

Kodeks pracy zmieni się wiosną - zapowiada minister pracy

Związki zawodowe obawiają się zmian i sugerują, że koszty kryzysu będą ponosili tylko pracownicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Wiosną wejdzie w życie nowy kodeks pracy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zmiany będą dotyczyć elastycznego rozliczania czasu zatrudnienia. Projekt zakłada między innymi przedłużenie okresu rozliczania nadgodzin z 4 do 12 miesięcy.

Minister pracy podkreśla, że te przepisy pomogły przedsiębiorcom w czasie funkcjonowania _ ustawy antykryzysowej _. Przestała ona jednak obowiązywać 1 tycznia tego roku.

- _ To jest realizacja drugiego expose pana premiera, dotyczące rozliczenia czasu pracy. To jest przeniesienie pozytywnych efektów ustawy antykryzysowej na stałe do kodeksu pracy, które bardzo mocno przepracowaliśmy z partnerami społecznymi i przyszedł czas na złożenie takiej ostatecznej propozycji przez rząd _ - powiedział minister.

Władysław Kosiniak - Kamysz uspokaja, że nowe przepisy nie ułatwią firmom zwalniania pracowników. - _ Takich obaw nie miejmy, bo tam musi dojść do porozumienia między pracodawcą a przedstawicielami pracowników. W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegóły. Ten projekt ma na celu zachowanie miejsc pracy, a nie utratę _ - podkreślił.

Związki zawodowe obawiają się jednak zmian. Sugerują, że po nowelizacji ustawy koszty kryzysu ekonomicznego będą ponosili tylko pracownicy. Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych zapowiadał premier Donald Tusk podczas tzw. drugiego expose.

Czytaj więcej w Money.pl
Zniknęło 51 tys. małych firm. Powód? Malejąca liczba firm to skutek tego, że rynek jest już nimi mocno nasycony, przez co prowadzenie własnego biznesu obciążone jest coraz większym ryzykiem.
Kiedy wolne za pracę w nadgodzinach? Jeśli pracownik nie złoży wniosku o czas wolny, sam pracodawca może go zmusić, by wykorzystał czas wolny.
Grube miliony za nadgodziny w czasie Euro Minister spraw wewnętrznych wystąpił do ministra finansów z wnioskiem, o uruchomienie rezerwy celowej na wypłatę pieniędzy za dodatkową pracę funkcjonariuszy.
Tagi: kodeks pracy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz