Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp
22.03.2010 11:59

Kolej uwłaszcza grunty, miliard złotych na dworce

Grupa PKP planuje takie wydatki do końca 2012 roku. Ale część dworców chce też sprzedać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

*Grupa PKP planuje takie wydatki do końca przyszłego roku, ale części dworców chce się pozbyć. Kolejowe spółki otrzymają też nieruchomości warte około 800 milionów złotych. *

_ - To tylko część programu dalszej restrukturyzacji majątkowej PKP, której głównym celem jest pozyskiwanie środków na modernizację i przebudowę dworców kolejowych _ - podaje spółka w opublikowanym dziś komunikacie.

PKP posiadają w sumie 100 tysięcy hektarów gruntów. Tylko 67 procent z nich ma uregulowany stan prawny. Wnioski dotyczące dalszych 26 procent czekają w urzędach wojewódzkich na rozpatrzenie, natomiast 7 procent czeka na objęcie wnioskami. Całkowite uwłaszczenie gruntów ma nastąpić w tym roku. 15 tysięcy hektarów gruntów przeznaczonych jest do zagospodarowania komercyjnego, podała spółka.

[

Co dziesiąty pociąg w Polsce jest opóźniony ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;170;pociagach;bedzie;gotowka;za;opoznienie,221,0,562909.html )
_ - W ramach restrukturyzacji prowadzony jest także proces wnoszenia majątku aportem do innych spółek z Grupy PKP. Łączna wartość majątku nieruchomego wniesionego do tej pory aportem do spółek Grupy PKP wynosi 5,75 mld zł. W roku 2009 wniesiono 39 nieruchomości o wartości 187,2 mln zł. Ponadto do 2010 roku zagospodarowano prawie 80 tysięcy należących do PKP lokali mieszkalnych, z czego prawie 70 tysięcy zostało sprzedane, a reszta przekazana gminom, spółdzielniom mieszkaniowym lub zlikwidowana _ - czytamy dalej.

źródło: Senacki Zespół Infrastruktury

Grupa PKP, po wydzieleniu z niej samorządowych Przewozów Regionalnych ma dziś jedną trzecią rynku kolejowych przewozów pasażerskich. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, w opublikowanym w kwietniuraporcie o stanie infrastruktury kolejowej nie pozostawia złudzeń. 54,3 procent infrastruktury kolejowej w Polsce ma ponad 91 lat, co trzeci budynek nie ma nawet bieżącej wody, a po przeszło 2,5 tysiącach kilometrów szyn, ze względów bezpieczeństwa nie można jeździć szybciej niż 40 kilometrów na godzinę.

*W 2009 roku PKP rozstrzygnęły *105 przetargów, czyli o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Najwięcej na Mazowszu, Śląsku i w regionie łódzkim. Kolej zarobiła 125 milionów złotych.
Dzierżawą i kupnem kolejowych nieruchomości zainteresowane są przede wszystkim samorządy. Najbardziej atrakcyjnymi obiektami, które są oferuje im PKP, są dworce kolejowe._ - Do tej pory spółka przekazała lokalnym władzom 107 obiektów, z czego 18 to byłe obiekty dworcowe _ - podaje PKP.

_ _

Głównym celem restrukturyzacji prowadzonej przez PKP jest zdobycie pieniędzy na na modernizację dworców kolejowych. Do 2012 roku PKP wydadzą na to ponad 980 milionów złotych.

_ PKP współpracuje też z dużymi firmami developerskimi przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie. Wartość wspólnych inwestycji wynosi ponad 1,5 mld zł _ - podaje PKP.

Czytaj w Money.pl
*"Dworce przestaną być wstydem Polaków". Koszt 256 mln * To początek wieloletniego programu, który ma sprawić, że dworce przestaną być narodowym wstydem Polaków.
*Przybywa pociągów, wchodzi nowy rozkład * Statystyczny pasażer przejeżdża pociągiem o połowę dłuższą trasę niż autokarem. Tylko kolej i żegluga notują wzrost liczby pasażerów.
*Mniej latamy. Przez kryzys * Liczba pasażerów na polskich lotniskach spadła o 12,3 proc. w I połowie 2009 roku.
Tagi: pkp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz