Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejarze będą rozmawiać. Jeśli nie będzie porozumienia, znowu zastrajkują

0
Podziel się

Jeśli zarząd Przewozów Regionalnych nie dogada się ze związkowcami, kolejny paraliż dotknie kolej już za...

Kolejarze będą rozmawiać. Jeśli nie będzie porozumienia, znowu zastrajkują
(PAP/Adam Warżawa)
bDKgruLF

Jutro w Warszawie ma dojść do kolejnej rundy negocjacji między związkami zawodowymi a zarządem Przewozów Regionalnych. W spółce trwa 24-godzinny strajk, do południa na trasy nie wyjechało 1088 pociągów przewoźnika.

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, kierujący protestem w PR, poinformował, że zaprasza zarząd spółki do dalszych negocjacji, które miałyby się rozpocząć w Warszawie w czwartek o godz. 11. Jak powiedział rzecznik spółki Piotr Olszewski, prezes PR Małgorzata Kuczewska-Łaska zgodziła się.

Związkowcy deklarują, że w przypadku nieosiągnięcia porozumienia, 24 sierpnia strajk zostanie odwieszony na dwie doby i ponownie zawieszony, celem prowadzenia dalszych rozmów.

bDKgruLH

Normalnie Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ok. 2,7 tys. połączeń, z których korzysta średnio ok. 300 tys. pasażerów. Przed protestem PR porozumiały się z innymi przewoźnikami i bilety na pociągi PR są honorowane w pociągach TLK, Kolei Mazowieckich, Kolei Dolnośląskich i trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t154628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk;na;kolei;ile;zarabiaja;kolejarze,104,0,892008.html)Zobacz, dlaczego kolejarze strajkują. A czy ty pracowałbyś za takie pieniądze?
Do południa - jak poinformował Olszewski - na trasy nie wyjechało 1088 pociągów przewoźnika. Jeździło tylko kilkadziesiąt składów, których obsługa nie przyłączyła się do strajku, głównie w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Protest w najmniejszym stopniu dotknął województwo mazowieckie, gdzie Przewozy Regionalne obsługują zaledwie kilka połączeń. W innych regionach - jak informują kolejarze - ruch pasażerski jest minimalny, nie jeżdżą zarówno pociągi lokalne jak i dalekobieżne.

W Wielkopolsce, oprócz wszystkich pociągów PR, na trasy nie wyjechały składy spółki Koleje Wielkopolskie, które korzystają z pracowników i obsługi PR. W Dolnośląskiem na niektórych trasach połączenia zastępcze uruchomiły Koleje Dolnośląskie. Powołano również zastępczą komunikację autobusową na trasie z Krakowa do lotniska w Balicach.

bDKgruLN

Związki zawodowe zapowiadają, że o północy strajk zostanie zawieszony na tydzień i jeżeli w tym czasie nie dojdą do porozumienia z zarządem spółki, zostanie wznowiony 24 sierpnia i nie wiadomo, ile potrwa.

Pełne poparcie dla strajku w PR wyraziło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Według OPZZ bezpośrednią przyczyną protestu jest załamanie się dialogu społecznego w spółce i bezprzykładna arogancja zarządu.

Jak głosi oświadczenie OPZZ, za fatalną sytuację PR nie odpowiadają szeregowi pracownicy, ale ludzie, którzy mieli ją nadzorować, w tym pośrednio rząd. Porozumienie zaapelowało do zarządu o podjęcie konstruktywnych rozmów z pracownikami i związkami, a do rządu - aby podjął natychmiastowe działania dla ratowania największego polskiego przewoźnika osobowego.

Strajk w Przewozach Regionalnych. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;pawlak;wie;jak;uzdrowic;polska;kolej;wolny;rynek;jej;nie;sluzy,2,0,892674.html) Pawlak wie jak uzdrowić kolej. Ma być jedna? Bałagan na kolei nie powinien mieć miejsca - uważa minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że strajk w Przewozach Regionalnych jest dowodem na to, że nie wszędzie sprawdza się model liberalnego rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t86455.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk;na;kolei;kosztuje;5;mln;zl;dziennie,16,0,892432.html) Stracą dziś 5 mln zł. A mogą więcej Minister infrastruktury podkreśla, że strajk Przewozów Regionalnych to wymierna strata dla spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlaczego;mamy;nowy;strajk;na;kolei,151,0,892311.html) Kolejarze: Niezmiernie nam przykro, ale... Zarząd Przewozów Regionalnych zgodził się na warunki związkowców, ale ci chcieli podwyżek od zaraz.
bDKgruMi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)