Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejarze znów będą strajkować? Kolejne negocjacje

0
Podziel się:

O godzinie 13.30 rozpocznie się kolejna tura rozmów kolejarzy i ich pracodawców.

Kolejarze znów będą strajkować? Kolejne negocjacje
(PAP/Radek Pietruszka)
bESgRGlh

O godzinie 13.30 rozpocznie się kolejna tura rozmów kolejarzy i ich pracodawców. Tematem będzie wysokość ulg przejazdowych dla pracowników PKP i ich rodzin.

Jesienią szef PKP Jakub Karnowski ogłosił, że chce zmniejszyć wysokość ulg z obowiązujących 99 procent do 80 procent. Zniżki mieli stracić emeryci kolejowi. Mogliby je jednak wykupić za 160 złotych rocznie.

Projekt spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem związków zawodowych działających w PKP. Trzy centrale związkowe weszły w spór zbiorowy ze swoimi pracodawcami. W grudniu toczyły się rozmowy w tej sprawie.

bESgRGlj

Zarząd PKP poczynił pewne ustępstwa. Miała być zachowana 99 procentowa ulga, jednak tylko w drugiej klasie. Zniżki miały też obowiązywać u większej liczby przewoźników. To jednak nie satysfakcjonowało związkowców.

W piątek zorganizowali oni 2 - godzinny strajk ostrzegawczy. Stanęło 400 pociągów z prawie tysiąca zaplanowanych na godziny 7-9. W piątkowe przedpołudnie obie strony wróciły do mediacji. Jeśli nie dadzą one rezultatu, zostanie podpisany protokół rozbieżności. To oznacza strajk generalny na kolei. Podpisanie porozumienia zakończyłoby natomiast spór zbiorowy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m259582.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejarze;negocjuja;z;zarzadem;bedzie;kolejny;strajk,103,0,1239143.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejarze przepraszają za "strajk Nowaka" Około godz. 9 zakończył się strajk ostrzegawczy kolejowych związkowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m259577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk;na;kolei;tusk;demaskuje;zwiazkowcow,80,0,1239120.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Nieludzka forma protestu". Bo boją się cięć? Premier uważa, że powodem strajku jest to, że kolejowi związkowcy nie chcą zaakceptować cięć kosztów.
bESgRGlK
KOMENTARZE
(0)