Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejki do specjalistów i limity na leczenie raka. Jutro rząd zajmie się projektami

0
Podziel się:

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zdradza plany na najbliższe miesiące.

- Mamy nadzieję, że do końca lipca, pakiet ten zostanie uchwalony</br>- mówi Sławomir Neumann.
- Mamy nadzieję, że do końca lipca, pakiet ten zostanie uchwalony</br>- mówi Sławomir Neumann. (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jutro w planie Komitetu Stałego Rady Ministrów są prace nad projektami ustaw w ramach pakietu onkologicznego i kolejkowego - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

_ - Jeżeli pakiet kolejkowy zostanie przyjęty przez komitet stały jutro, to jest wielka szansa, że na posiedzeniu Rady Ministrów 3 czerwca zostanie przyjęty przez rząd, a wówczas projekty trafią do parlamentu i mamy nadzieję, że do końca lipca, czyli do wakacji sejmowych, ten pakiet zostanie uchwalony _ - tłumaczy Neumann.

_ - Będziemy mieli kilka miesięcy tego roku na przygotowanie się do zmian systemowych, szkolenia lekarzy rodzinnych, przygotowanie nowych produktów i rozwiązań, które ma przygotować NFZ, także wynegocjowania kwot, spraw organizacyjnych ze środowiskiem lekarskim _ - dodaje.

Zapewnia, że na razie wszystko idzie zgodnie z założonym przez resort harmonogramem. MZ chce, aby te rozwiązania weszły w życie w 2015 r. Neumann podkreśla, że w ramach konsultacji wpłynęło wiele uwag, a resort część z nich uwzględnił.

_ - Cały czas jeszcze dyskusje trwają i będą trwały jeszcze przez najbliższe miesiące, ponieważ wiele rozwiązań będzie na niższym poziomie niż ustawa, czyli na poziomie rozporządzeń i zarządzeń. My cały czas spotykamy się z różnymi środowiskami, aby o tym dyskutować _ - zaznacza wiceminister.

Według niego _ projekty ustaw wprowadzają pewne rozwiązania na poziomie ogólnym, a większość środowisk się z nimi zgadza, więc są najmniej kontestowane _. _ Więcej merytorycznych rozmów i zmian będzie na poziomie aktów wykonawczych do tych ustaw _ - podkreślił. 21 marca minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił propozycje zmian z tzw. pakietu onkologicznego i pakietu kolejkowego. 7 kwietnia projekty ustaw, zawierające część tych rozwiązań, trafiły na 30 dni do konsultacji społecznych.

W projektach nowelizacji przewidziano m.in., że potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż 7 tygodni. Pacjent z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Diagnostyka ta będzie dodatkowo finansowana, ale pod warunkiem dotrzymania terminów. MZ proponuje też rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania i diagnozowania nowych pacjentów, zamiast zajmowania się tylko pacjentami kontynuującymi leczenie.

MZ chce ponadto ograniczenia hospitalizacji do tych, które są niezbędne, a w zamian zwiększenia ilości zabiegów wykonywanych w gabinetach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wprowadzenia możliwości wypisania kontynuacji recepty bez konieczności osobistego zbadania pacjenta przez lekarza, stworzenia elektronicznych centralnych list pacjentów oczekujących na wizytę do lekarzy specjalistów.

Środowiska medyczne cześć rozwiązań oceniają pozytywnie, a do niektórych nastawione są sceptycznie. Zdaniem niektórych lekarzy propozycje zmiany z tzw. pakietu onkologicznego i pakietu kolejkowego są obecnie nierealne i niemożliwe do zrealizowania, ponieważ nie przewidziano w nich wzrostu finansowania.

Np. Polskie Towarzystwo Onkologiczne dostrzega zagrożenia w sposobie realizacji niektórych rozwiązań z pakietu kolejkowego resortu zdrowia. Wątpliwości wzbudza m.in. część propozycji, które mają być uregulowane ustawowo, a - zdaniem PTO - powinny być zapisane w dokumentach o niższej randze, jak np. umowy ze świadczeniodawcami. Ponadto wątpliwości onkologów budzi mechanizm uprzywilejowania pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu poprzez wyposażenie ich w tzw. kartę leczenia onkologicznego.

Z koeli według Naczelnej Rady Lekarskiej propozycje MZ są _ niedoprecyzowane i niedofinansowane _, a ponadto nie umożliwią skrócenia kolejek w placówkach medycznych. _ Samorząd lekarski ogólnie popiera większość idei, które pan minister zapowiadał, jednak po szczegółowej analizie aktów prawnych przekazanych do konsultacji należy zauważyć, że w wielu projektach brakuje konkretnych rozwiązań, a niektóre zawierają błędne założenia, które w efekcie mogą naruszyć prawa pacjenta _ - ocenia wiceprezes NRL prof. Romuald Krajewski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)