Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejki na przejściach granicznych. Kierowcy czekają 35 godzin na odprawę

0
Podziel się:

Od kilku dni białoruscy celnicy odprawiają mniej niż zazwyczaj ciężarówek wyjeżdżających z Polski, co powoduje kolejki oczekujących na odprawę.

Kolejki na przejściach granicznych. Kierowcy czekają 35 godzin na odprawę
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Dłuższe kolejki do przejść z Białorusią w Podlaskiem. Kierowcy ciężarówek muszą czekać na odprawę około 43 godzin w Bobrownikach, a w Kuźnicy - 35 godzin.

Jest to spowodowane tym, że od kilku dni białoruscy celnicy odprawiają mniej niż zazwyczaj ciężarówek wyjeżdżających z Polski, co powoduje kolejki oczekujących na odprawę.

_ Zgodnie z informacją przekazaną przez białoruską Służbę Celną, jest to związane z kłopotami organizacyjnymi na białoruskich przejściach granicznych w związku z przejęciem kompetencji przez Służbę Celną Republiki Białorusi dotyczących kontroli transportu drogowego oraz sanitarnej kontroli granicznej _ - informuje Izba Celna Białymstoku.

Dane o czasach oczekiwania podawane są na bieżąco na stronie aktualizowanej przez służby celne www.granica.gov.pl.

W piątek wojewoda podlaski oraz dyrektor Izby Celnej w Białymstoku interweniowali w tej sprawie podczas spotkania z gubernatorem Grodna. _ Gubernator zapewnił, że odprawy po stronie białoruskiej zostaną przyśpieszone _ - poinformowała w niedzielę w komunikacie rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł.

By poprawić warunki odpraw, od 17 stycznia w Bobrownikach i od 18 stycznia w Kuźnicy wprowadzono tzw. strefy buforowe na drogach dojazdowych do tych przejść. Pozwala to uporządkować kolejkę i stworzyć oczekującym kierowcom warunki od odpoczynku.

Strefy buforowe na drogach dojazdowych do przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach po raz pierwszy uruchomiono w grudniu 2013 r. Strefy wprowadza się czasowo wówczas, gdy liczba ciężarówek czekających na odprawę przekracza 550 przed Kuźnicą i 450 przed Bobrownikami. Kolejka jest wówczas dzielona na dwie części - dwa bufory. Tiry z pierwszej strefy są sukcesywnie odprawiane, natomiast w drugim buforze wstrzymywany jest ruch, co pozwala oczekującym kierowcom na wypoczynek. Co kilka godzin część pojazdów może wjeżdżać do strefy pierwszej, co pokazuje sygnalizator.

W organizacji stref buforowych uczestniczą: straż graniczna, celnicy, policja oraz inspektorzy transportu drogowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)