Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejna ważna instytucja nas chwali, ale też ostrzega

0
Podziel się:

EBOiR: Polska musi prywatyzować i zrównoważyć budżet.

Kolejna ważna instytucja nas chwali, ale też ostrzega
(Sebcz/Dreamstime)

Polski Produkt Krajowy Brutto za 2010 rok wyniesie około 3,3 procent, w przyszłym roku wzrost gospodarczy może być nieco wyższy - prognozują eksperci EBORu. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przedstawił raport, w którym nasz kraj pochwalono za skuteczną walkę z kryzysem, ale też zalecono reformy.

Główny ekonomista banku Erik Berglof podkreśla, że Polska powinna kontynuować prywatyzację i rozwijać swój rynek kapitałowy, co zwiększy odporność gospodarki na kryzys

_ - Polska bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem, ale wciąż stoi przed wielkim wyzwaniem zrównoważenia sytuacji budżetowej. Uważamy, że najlepiej to osiągnąć przeprowadzając reformy strukturalne i zwiększając skuteczność zaangażowania państwa w gospodarkę, a także kontynuując prywatyzację, zwłaszcza sektora energetycznego. Konieczna jest też budowa lokalnego rynku kapitałowego, który pomoże zmniejszyć wpływ zawirowań w innych państwach - _powiedział Erik Berglof.

Dyrektor EBOR w Polsce Lucyna Stańczak uważa, że w Polsce udało się zmniejszyć skutki kryzysu dzięki temu, że nasza gospodarka jest duża, ale też dzięki decyzjom rządu.

POSŁUCHAJ LUCYNĘ STAŃCZAK:

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w trzecim kwartale 2010 roku wzrósł o 4,2 procent, informuje Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali, że będzie to 3,6 procent. * *

Według GUS, Produkt Krajowy Brutto wzrósł w trzecim kwartale 2010 roku o 4,2 procent wobec 3,5 procent w poprzednim kwartale. W ujęciu nominalnym wyniósł on 348.948,0 mln zł.

Eksperci EBOR uważają, że największym zagrożeniem dla polskiej gospodarki są nadal problemy finansowe niektórych państw strefy euro i krajów naszej części Europy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t123497.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dobre;dane;z;gus;premier;zadowolony;z;gospodarki,227,0,725475.html) Dobre dane z GUS. Premier zadowolony z gospodarki PKB w trzecim kwartale wzrósł o 4,2 procent. Zdaniem ekspertów zdecydowała nasza skłonność do zakupów. Ale rozczarowuje poziom inwestycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t87500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sztuczka;ksiegowa;pozwoli;zmniejszyc;polski;dlug,143,0,725391.html) Sztuczka księgowa pozwoli zmniejszyć polski dług? Dominik Radziwiłł nie wyklucza, że rząd wymieni waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;widzi;solidne;ozywienie;ale;reformy;za;wolne,168,0,724904.html) Unia widzi solidne ożywienie. Ale reformy za wolne Wzrost PKB Polski wyniesie w 2011 r. 3,9 proc. PKB.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)