Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne 12 miliardów euro dla Grecji. Pomogą też banki

0
Podziel się:

Ministrowie finansów strefy euro zdecydowali. Na spotkaniu był również szef polskiego resortu Jacek Rostowski.

Kolejne 12 miliardów euro dla Grecji. Pomogą też banki
(kprm.gov.pl)

Grecja, pogrążona w kryzysie, otrzyma 12 miliardów euro natychmiastowego wsparcia. Uruchomienie kolejnej transzy kredytu było możliwe po przegłosowaniu przez grecki parlament pakietu oszczędnościowego.

Decyzję podjęli ministrowie finansów strefy euro podczas telekonferencji. Uczestniczył w niej także minister finansów Jacek Rostowski. Rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz poinformował, że ministra zaprosił do udziału w dyskusji szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Do tej pory kraj spoza strefy euro nie brał udziału w zebraniach państw ze wspólną walutą. Polska zabiegała jednak o to w związku z objęta właśnie prezydencją. Kryzys grecki może zdominować dyskusję w Unii w najbliższych miesiącach.

Natychmiastowy zastrzyk finansowy nie rozwiązuje wszystkich jej problemów. Kondycja finansów publicznych państwa jest w fatalnym stanie i kraj ten nie jest w stanie odzyskać zaufania inwestorów. Oznacza to, że pomoc finansowa przyznana w zeszłym roku, która wyniosła 110 miliardów euro nie postawiła na nogi greckiej gospodarki i potrzebny jest drugi pakiet pomocowy na najbliższe lata.

Mówi się, że wyniesie on niemal tyle samo co pierwszy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Kluczowy w tej pomocy będzie udział sektora prywatnego - w większości banków. Zatem nie tylko kraje strefy euro z budżetów narodowych, ale prywatni inwestorzy wezmą na siebie część wsparcia. Mają oni dobrowolnie wymieniać greckie obligacje na nowe, o dłuższym terminie spłaty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/losy;grecji;zaleza;od;telekonferencji,12,0,864268.html) Losy Grecji zależą od telekonferencji Przewodniczącego eurogrupy Jean-Claude'a Junckera zarządził na dziś telekonferencję ministrów finansów strefy euro. Zdecydują o kolejnych transzach pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;polska;prezydencja;w;cieniu;greckiej;zarazy,83,0,864339.html) Rybiński: Polska prezydencja w cieniu "greckiej zarazy" Decyzje dotyczące Grecji podejmą Merkel i Sarkozy. Tusk będzie pomijany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejna;transza;pomocy;dla;grecji;uzgodniona,131,0,864387.html) Kolejna transza pomocy dla Grecji uzgodniona Unia Europejska wymogła reformy na premierze Jeorjosie Papandreu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;polska;pomoze;rozwiazac;kryzys;w;grecji,104,0,862824.html) Sikorski: Polska pomoże rozwiązać kryzys w Grecji Polska, choć nie jest w strefie euro, zamierza wnieść wkład w rozwiązanie kryzysu w Grecji - zapewnił szef MSZ Radosław Sikorski na spotkaniu z europejskimi dziennikarzami przed rozpoczynającą się 1 lipca polską prezydencją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)