Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne banki wypowiedziały umowy kredytowe PBG

0
Podziel się:

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi.

Kolejne banki wypowiedziały umowy kredytowe PBG
(lisegagne/iStockphoto)

PBG i spółki zależne otrzymały od Nordea Bank Polska, BZ WBK, HSBC, Raiffeisen Bank Polska i BGŻ wypowiedzenie umów kredytowych - poinformowały spółki. Fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami.

Hydrobudowa podała, że Bank Zachodni WBK wypowiedział jej umowę, w wyniku której łączna wartość wskazanych wierzytelności na dzień 6 czerwca 2012 r. wynosiła 123,14 mln zł, a Nordea wypowiedziała umowę, na podstawie której zadłużenie spółki wynosi łącznie 60,46 mln zł. Wypowiedzenie umów ma nastąpić w ciągu 7 dni od doręczenia wypowiedzenia.

PBG i Hydrobudowa poinformowały w oddzielnych komunikatach o wypowiedzeniu przez Bank Gospodarki Żywnościowej ze skutkiem natychmiastowym umowy ramowej zawartej przez bank ze spółkami z grupy kapitałowej: PBG, Hydrobudowa Polska (oraz Hydrobudowa 9), Aprivia oraz Energomontaż Południe.

We wtorek fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały natychmiastowego wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami, przy czym PKO TFI wezwało do wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 40 mln zł plus odsetki - podało PBG w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. W ubiegłą środę umowy kredytowe wypowiedziały PBG banki: HSBC Bank Polska, BGŻ, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. W ubiegły piątek Union Investment TFI zażądało wykupu wyemitowanych przez PBG obligacji o wartości nominalnej 305,1 mln zł.

_ - Wypowiedzenie tych umów to konsekwencja złożenie przez firmę wniosku o upadłość układową, w związku z czym takie decyzje nie są dla nas zaskoczeniem _ - powiedział rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch. Dodał, że spółka będzie dążyć do zwarcia porozumienia ze wszystkimi wierzycielami, w tym z bankami, w ramach otwartego postępowania układowego.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine była głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

Czytaj więcej o kłopotach PBG w Money.pl
1,5 miliarda zobowiązań PBG. Sprawdź, wobec kogo Obecne łączne zobowiązania PBG to około 1,5 mld zł. Zobowiązania całej grupy wobec banków to około 1,7 mld zł - poinformował w trakcie telekonferencji wiceprezes spółki Przemysław Szkudlarczyk.
Skąd się wzięły problemy branży budowlanej? Polskiego rynku budowlanego nie dopadła klęska żywiołowa - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. W ten sposób szef rządu odniósł się do informacji ws. kłopotów finansowych niektórych firm budowlanych.
Kolejne banki wypowiedziały umowy spółce PBG Nordea Bank Polska, BZ WBK, Raiffeisen Bank Polska i HSBC Bank Polska wypowiedziały umowy kredytowe firmie budowlanej PBG oraz spółkom z grupy PBG, poinformowała spółka.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)