Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne starcie Rostowski vs PiS. Stawką budżet

0
Podziel się:

Minister finansów wierzy, że posłowie nie będą zgłaszali poprawek.

Kolejne starcie Rostowski vs PiS. Stawką budżet
(PAP/Radek Pietruszka)
bFdERSIB

Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował do posłów, by szybko uchwalili budżet i nie wprowadzali do niego żadnych regionalnych poprawek. Minister powiedział w Sejmie, że nie ma powodu do interwencji na rynku walutowym.

Rostowski wystąpił w Sejmie na zakończenie debaty o informacji rządu na temat wpływu wzrostu zadłużenia Polski i osłabienia kursu złotówki na sytuację polskich rodzin.

_ - W Unii Europejskiej mamy dziś bardzo poważny kryzys i z tego kryzysu mogą płynąć bardzo poważne szoki _ - powiedział. _ Polska na ten kryzys jest znacznie lepiej przygotowana, niż była na ten dwa lata temu, głównie dzięki działaniom naszego rządu i tego silnego wzrostu, który widzimy ostatnio _ - zaznaczył.

bFdERSID

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;spokojny;nie;przekroczymy;progu,54,0,724790.html) Rostowski spokojny. Nie przekroczymy progu

_ - Aby sprostać wyzwaniom, które mogą płynąć z tego kryzysu, absolutnie niezbędne jest szybkie przegłosowanie budżetu, bez jakichkolwiek prób rozwadniania go, podważania go _ - powiedział Rostowski.

Wyraził przekonanie, że w trosce o stan finansów i przyszłość Polaków, _ nie będzie żadnych poprawek regionalnych w czasie głosowania tego budżetu _. - _ Liczę właśnie na takie wsparcie _ - mówił, zwracając się do wnioskodawców czwartkowej informacji.

W jego ocenie nie ma obecnie powodu, by interweniować na rynku walutowym. Podkreślił, że w razie potrzeby NBP będzie mógł to zrobić. Przypomniał, że Polska ma do dyspozycji elastyczną linię kredytową w MFW - 20 mld dolarów.

bFdERSIJ

_ - Obecnie nie mamy kursu, który chcemy osiągnąć. Mamy normalny płynny kurs walutowy, nie ma powodu w tej chwili, by interweniować _ - powiedział minister. _ Gdyby miały być jakieś drastyczne turbulencje, to oczywiście Narodowy Bank Polski będzie mógł interweniować _ - powiedział Rostowski.

_ - Tą debatą podkreślacie, dlaczego tak ważna była elastyczna linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która zapewnia dodatkowe rezerwy dla państwa polskiego, gdyby była taka potrzeba, aby ustabilizować kurs i walutę _ - powiedział Rostowski.

Rostowski poinformował, że dług publiczny na koniec tego roku będzie na poziomie 53-53,5 proc. PKB. Odnosząc się do debaty i uwag opozycji, że rząd przerzuca na poprzedników winę za obecne problemy budżetowe, powiedział, że chodzi o to, by zwrócić uwagę, jak żyłoby się im obecnie i w przyszłości, gdyby nadal rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

bFdERSIK

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znow;walczymy;o;papierowa;redukcje;dlugu;publicznego,168,0,726184.html) Znów walczymy o papierową redukcję długu publicznego

_ - PiS w czasie najlepszej koniunktury, razem z Platformą, obniżyło podatki o kwotę, która dziś wynosi 40 mld zł - na skutek tego jest o tyle mniej dochodów w budżecie _ - mówił. _ W tym samym czasie wydatki wzrosły o 52 mld zł - o 24 proc. w ciągu dwóch lat _ - przypomniał._ - Czy było to odpowiedzialne zachowanie rządu i partii w dobrych czasach _ - pytał.

_ - Gdy podczas naszych rządów wprowadziliśmy pakiet ostrożnościowy na 13 mld zł, to państwo przeciw temu głosowaliście _ - dodał. _ Proponowaliście pakiet stymulacyjny na 11 mld zł. Świętej pamięci pan prezydent Lech Kaczyński z waszą pomocą proponował obniżenie VAT o 3 pkt proc., co kosztowałoby 11 mld zł _ - powiedział.

_ - Wszystko razem oznaczałoby to deficyt w 2009 roku większy o 42 mld zł niż ten, który był. (...) Takie same skutki dla budżetu byłyby w 2010 r. Łącznie zadłużenie byłoby wyższe od tego, które obecnie jest, które i tak jest wysokie _ - powiedział.

bFdERSIL

[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t102610.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/raporty/artykul/turbulencje;walutowe;wyzsze;raty;tylko;przez;chwile,46,0,725550.html) Turbulencje walutowe. Wyższe raty tylko przez chwilę

Rostowski mówił, że cieszy się jako minister finansów, iż opozycja zdała sobie sprawę, że deficyt i dług publiczny są poważnym problemem dla Polski. _ - Ale gdyby wasze plany były wprowadzone, to ten dług byłby o co najmniej 84 mld zł wyższy, niż jest _ - przekonywał. To 6 proc. PKB, wtedy nie tylko przekroczylibyśmy 55-proc. próg ostrożnościowy, ale otarlibyśmy się o limit konstytucyjny poziomu zadłużenia finansów publicznych - dodał Rostowski.

_ - Jeżeli Polacy nawet żyją skromnie i z pewnym trudem, to jednak mają spokój, że nie będzie jakiegoś dramatycznego załamania. To dlatego, że nasz rząd PO-PSL zachowywał się w sposób odpowiedzialny, przewidujący, wyprzedzający, wtedy, gdy wyście proponowali politykę, która doprowadziłaby do katastrofy i Polacy żyliby przez to dziś dużo, dużo gorzej _ - mówił Rostowski do opozycji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier Donald Tusk zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t112585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;pis;powinien;przeprosic;polakow,135,0,688263.html) Rostowski: PiS powinien przeprosić Polaków Minister finansów skrytykował błędną - jego zdaniem - politykę gospodarczą PiS z lat 2006-2007. PiS ripostuje: Projekt budżetu 2011 jest polityczny, nie uwzględnia interesów państwa i obywateli.
bFdERSJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)