Notowania

gaz łupkowy w polsce
11.01.2012 11:37

Kolejne zarzuty w sprawie gazu łupkowego

Wśród podejrzanych jest dyrektor departamentu geologii Ministerstwa Środowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

*Zarzuty dotyczące przyjmowania lub wręczania łapówek usłyszało siedem osób zatrzymanych wczoraj przez ABW w sprawie korupcji przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Wśród nich jest dyrektor departamentu geologii Ministerstwa Środowiska. *

Jak powiedział PAP Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej, która nadzoruje śledztwo ABW, jeszcze dzisiaj powinny zapaść decyzje, czy prokuratura skieruje do sądu wnioski o areszt. - _ Obecnie trwa analiza materiału dowodowego _ - zaznaczył.

Wyjaśnił, że z ustaleń Agencji i prokuratury wynika, iż chodziło o łapówki w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miały one być wręczane w okresie od wiosny do jesieni 2011 r.

Przedstawione zarzuty dotyczą artykułu 228 Kodeksu karnego (kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8) oraz art. 229 mówiącego o wręczaniu takich korzyści.

Wczoraj rano ABW zatrzymała w tej sprawie siedem osób - szefową Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych, dwóch pracowników tego departamentu, pracownika Państwowego Instytutu Geologii i trzy osoby z firm ubiegających się o koncesje.

Jak poinformowała rzeczniczka Agencji Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska chodziło właśnie o przyznawanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin - gazu łupkowego.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Mają je m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonały m.in. PGNiG, Orlen Upstream, Talisman Energy i Lane Energy. Planowane są prace w kolejnych miejscach, głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Państwowy Instytut Geologiczny oficjalnie nie przedstawił szacunków dotyczących potencjalnych wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Zrobiły to jednak amerykańskie firmy i instytucje. W tym roku amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczyłoby więc na około 300 lat. W 2009 r. firma Advanced Resources International oszacowała zasoby Polski na 3 bln m sześc., a Wood Mackenzie na 1,4 bln m sześć.

Czytaj więcej o korupcji w Polsce
Korupcja przy gazie łupkowym? Są zarzuty Zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek usłyszało dziś dwóch pracowników Ministerstwa Środowiska. ABW zatrzymała w sumie siedem osób.
Korupcja w wojsku. Łapówki za remonty Dwie osoby same zgłosiły, że dawały łapówki za możliwość wykonywania prac remontowo-budowlanych na rzecz Wojskowej Administracji Koszar w Białymstoku.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, korupcja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2019

JsCzy z poprzedniej ekipy rządzącej jest ktoś kto nie brał łapówki? czy może ktoś na to pytanie rzetelnie odpowiedzieć.

Rozwiń komentarze (1)