Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny rekord deklaracji pozostania w OFE. ZUS jeszcze liczy wnioski

0
Podziel się:

Przewidywania prezesa ZUS nie sprawdziły się. Na odkładanie części składki emerytalnej w funduszach zdecydowało się aż...

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS (Stefan Maszewski/Reporter)

Na odkładanie części składki emerytalnej w OFE zdecydowało się - według stanu na koniec 13 sierpnia - 2 mln 561 tys. 36 osób - poinformował ZUS.

Aktualizacja 14:10

Rzecznik ZUS Jacek Dziekan poinformował, że nie są to jeszcze wszystkie deklaracje. _ - Mamy do wprowadzenia do systemu kilka tysięcy deklaracji. Akcję zakończymy prawdopodobnie dzisiaj _- wskazał. Dodał, że ostateczna liczba zarejestrowanych w ZUS deklaracji znana będzie w poniedziałek.

Jeszcze w miniony piątek prezes ZUS Zbigniew Derdziuk informował, że do ZUS wpłynęło 1,58 mln oświadczeń ws. przekazywania części składki emerytalnej do OFE. Wskazywał, że ostatecznie deklaracji będzie ponad 1,7 mln. Spodziewamy się jeszcze ok. 100 tys. do 200 tys. deklaracji, które przyjdą pocztą - mówił. Zaznaczył jednocześnie, że nie spodziewa się, by liczba wniosków przekroczyła 2 mln.

Dwa tygodnie temu minął termin składania deklaracji w sprawie OFE. Polacy decydowali, czy chcą, by część ich składki emerytalnej nadal była przekazywana do OFE, czy wyłącznie do ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji. Następne będą otwierane co cztery lata.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd zmianami w systemie emerytalnym na początku lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

Zmiany w OFE przewidują, że minimalny poziom inwestycji OFE w akcje wynosi 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązywał też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego groziła kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz był związany z okienkiem transferowym.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE. Liczba członków OFE na koniec maja wynosiła 16 mln 697 tys. 221 osób.

Przychody FUS po pierwszym półroczu tego roku wzrosły do 96 mld zł z 88,4 mld zł po pierwszym półroczu 2013 roku; koszty Funduszu zwiększyły się do 95,2 mld zł wobec 91,2 mld zł przed rokiem - podał tymczasem ZUS w opracowaniu kwartalnym.

Jak wynika z danych opublikowanych przez ZUS, na przychody złożyły się m.in. dotacje z budżetu państwa (20,8 mld zł), refundacja z tytułu przekazania składek do OFE (6,1 mld zł), przychody z tytułu składek (65,8 mld zł).

Z kolei jeśli chodzi o koszty, największą pozycję stanowiły transfery na rzecz ludności (93,4 mld zł), w tym emerytury i renty (84 mld zł) oraz pozostałe świadczenia (9,4 mld zł).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)