Notowania

gaz
25.10.2010 14:13

Kolejny termin podpisania umowy gazowej z Rosją

Komisja Europejska nie może jeszcze zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

_ - Umowa gazowa z Polską może zostać podpisana w ciągu siedmiu, maksimum 10 dni _ - oświadczył rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko, po rozmowach z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Pawlak oznajmił, iż spodziewa się, że polski rząd zatwierdzi porozumienie z Rosją na jutrzejszym posiedzeniu.

_ - Rozmawialiśmy o wszystkich aspektach rosyjsko-polskiej współpracy w sferze energetycznej. Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że protokoły do międzyrządowej umowy gazowej zostały uzgodnione. W najbliższych dniach procedury uzgadniania na szczeblu państwowym w obu krajach zostaną zakończone _ - powiedział Szmatko.

Pawlak oświadczył, że w ciągu kilku dni wszystko zostanie sfinalizowane. _ - Jutro Rada Ministrów będzie formalnie akceptowała to porozumienie _ - powiedział. _ - Porozumienie spełnia wszystkie uwarunkowania Unii Europejskiej _ - zaznaczył.

_ - Najważniejsze, że gaz jest dostarczany do odbiorców, w tym przemysłowych. Chcę podziękować za to, że w oparciu o słowo honoru transport gazu nie został zatrzymany _ - powiedział polski wicepremier.

Szmatko przekazał, że rozmowy dotyczyły również rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie elektroenergetyki. _ - Pojawiła się też nowa sfera - węglowa _ - zauważył, nie wdając się w szczegóły. Szef resortu energetyki Rosji podał także, iż wymieniono poglądy na perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97439.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;bedzie;rozmawiac;z;rosjanami;o;energetyce,207,0,698575.html) Pawlak będzie rozmawiać z Rosjanami o energetyce

Pawlak pytany, czy rozmawiał o dostawach ropy naftowej do Polski, odparł, że z tego, co wie, _ w dziedzinie dostaw ropy nie ma jakichś specjalnych problemów _. _ - Orlen i Lotos mają podpisane długoterminowe umowy. Na rynku nie brakuje ropy. Nie sądzę, by tu był jakiś problem. Ropociąg Przyjaźń funkcjonuje bez żadnych przeszkód _ - wyliczył.

Pawlak poinformował, że o rafinerii PKN Orlen w Możejkach, na Litwie, też nie rozmawiano. _ - Rozmawialiśmy natomiast o pomysłach i problemach rosyjskich, jeśli chodzi o inwestycje w Polsce. Myślę, że będzie to ciekawy temat do dyskusji między prezydentem Komorowskim i prezydentem Miedwiediewem na początku grudnia _ - powiedział.

Tymczasem rzeczniczka ds. energii w KE Marlene Holzner powiedziała, że Komisja Europejska nie może zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja, bo nie dostała oczekiwanego projektu umowy operatorskiej w sprawie zarządzania polskim odcinkiem Jamału pomiędzy Gaz-System a EuRoPol Gazem.

Pozytywną opinię o projekcie umowy między spółkami wydał Urząd Regulacji Energetyki . Urząd badał dokument pod kątem zgodności z prawem polskim i unijnym.

Jak poinformowała rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska, jeszcze w tym tygodniu władze Gaz-Systemu mają zatwierdzić umowę ws. przejęcia zarządzania gazociągu jamalskiego.

NEGOCJACJE W SPRAWIE GAZU

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;dziekuje;rosjanom;za;umowe;gazowa,248,0,696312.html) Pawlak dziękuje Rosjanom za umowę gazową Rząd zatwierdzi porozumienie z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ure;zaakceptowal;umowe;gaz-system;z;europol;gazem,176,0,696240.html) URE zaakceptował umowę Gaz-System z EuRoPol Gazem Gaz-System będzie zarządzał odcinkiem gazociągu jamalskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t18665.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;umowa;gazowa;korzystna;dla;polski;i;rosji,54,0,694838.html) Sikorski: Umowa gazowa korzystna dla Polski i Rosji Minister zapewnia też, że kontrakt nie zatrzyma inwestycji w gaz łupkowy.
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz