Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komercjalizacja nie pomogła szpitalom

Komercjalizacja nie pomogła szpitalom

Fot. SarahMcD/CC/Flickr

Komercjalizacja większości skontrolowanych szpitali nie przynosi zamierzonego efektu. Kolejki pacjentów nie zmniejszają się, całkowite zadłużenie służby zdrowia nie maleje, a część z poddanych przekształceniom szpitali wpada w kolejne długi. Radzą sobie te placówki, które już przed komercjalizacją osiągały dodatnie wyniki finansowe.

NIK przeprowadziła kontrolę przekształceń własnościowych szpitali w latach 2006-2010. Urzędnicy zbadali i ocenili m.in. przebieg likwidacji szpitali publicznych oraz zagospodarowanie majątku pozostałego po ich likwidacji.

Zastępowanie szpitali publicznych spółkami miało motywować ich zarządy do większej dbałości o kondycję finansową placówek. Tymczasem w niektórych wypadkach cały proces przemian ograniczył się do operacji księgowych, czyli oddłużenia placówki. Na miejscu, w szpitalu, zachowywano status quo: likwidatorami i nowymi dyrektorami aż połowy skontrolowanych placówek zostawali dotychczasowi dyrektorzy - pisze NIK w raporcie.

Urzędnicy dodają, że w konsekwencji te szpitale, które przed komercjalizacją przynosiły duże straty, po przekształceniu wpadały w kolejną spiralę długów. Natomiast zysk osiągały te placówki, które jeszcze przed komercjalizacją wyszły na prostą lub poważnie ograniczyły generowanie strat dzięki dostosowaniu własnej struktury do potrzeb rynku, optymalizacji zatrudnienia, dobrej organizacji pracy oraz skutecznym negocjacjom z dostawcami cen i terminów płatności za leki i sprzęt medyczny.

Najważniejsze cele komercjalizacji: powstrzymanie generowania strat i zmniejszenie kolejek pacjentów oczekujących na zabiegi - w większości skontrolowanych szpitali - nie zostały osiągnięte. Nie poprawiła się również dostępność świadczeń zdrowotnych, gwarantowanych w ramach ubezpieczenia. NIK zwraca również uwagę, że całkowite zadłużenie publicznej służby zdrowia pozostało na zbliżonym poziomie -zmniejszyło się z 10,3 na 9,6 mld.

Czytaj więcej o sytuacji służby zdrowia
Fiasko rozmów. W szpitalach chaos
10-godzinna runda negocjacji między słowackim rządem a związkowcami w sprawie powrotu słowackich lekarzy do pracy i warunków zniesienia stanu wyjątkowego zakończyła się fiaskiem.
Ocena Ewy Kopacz: 433 dni w kolejce i długi
Minister zdrowia ma zostać nowym marszałkiem Sejmu. Money.pl podsumowuje cztery lata kadencji Ewy Kopacz.
Szpitale apelują do premiera. Chcą strategii
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych wystosowało apel do premiera Donalda Tuska w sprawie nowych rozwiązań, które mogłyby ułatwić rozwój sektora niepublicznych szpitali.
nik, kontrola, komercjalizacja, szpitale
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
JanuszB
82.210.176.* 2011-12-17 10:14
smieszni ci forumowicze zpamietale madrza sie o sp5rawie o ktorej nie maja pojecia.Najbardziej tragiczni sa ci ktorym jeszcze za malo kapitalizmu.Zdrowie to nie marchewka.Trzeba zniesc dotychczasowy NFZ/da to olbrzymie oszczednosci/ i sposob finansowania lecznictwa.
xxc
83.29.193.* 2011-12-14 19:19
nie zapominajcie co powiedziała Beatka Sawicka( ta, chędożona przez agenta CBA) Na szpitalach zrobimy duzy biznes. Jedna frontmenka (po przygotowaniu pola przeniosła sie do Sejmu. głuptas przejał i robi za zombi.
Jan3
109.107.7.* 2011-12-14 18:33
Przecież wiadomo było, że wcale nie chodzi o poprawę a odwrotnie. Chodzi o przejęcie upadłego szpitala za marne grosze. Pacjent traktowany ma być jak dojna krowa. Lekarze mają jeszcze sumienie i żadna komercjalizacja ich go tak szubko nie pozbawi.
Zobacz więcej komentarzy (48)