Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska dostała plan naprawczy polskiej e-administracji

0
Podziel się:

Dokument, który otrzymała Komisja Europejska, ma pomóc w odmrożeniu unijnych pieniędzy. Ich wypłatę wstrzymano w związku aferami, którymi zajęła się prokuratura.

Komisja Europejska dostała plan naprawczy polskiej e-administracji
(lisapics/iStockphoto)
bFfIeZaZ

Resort cyfryzacji złożył do Komisji Europejskiej plan naprawczy, który ma pomóc w odmrożeniu unijnych pieniędzy na rozwój e-administracji.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował w komunikacie, że plan naprawczy - _ Remedial Action Plan _ (RAP) - to efekt ustaleń poczynionych podczas majowego spotkania ministra cyfryzacji Michała Boniego z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Komisji Europejskiej Johannesem Hahnem.

Przedstawione Komisji Europejskiej działania naprawcze dotyczą systemu zarządzania i kontroli nad projektami oraz obejmują wszystkie projekty realizowane w ramach siódmej osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pozwalając na skuteczniejsze zarządzanie dalszą realizacją inwestycji informatycznych.

bFfIeZbb

_ Kompleksowy plan naprawczy mógł powstać w dwa tygodnie dzięki opublikowanemu przez nas w kwietniu raportowi Państwo 2.0 Nowy start e-administracji. Zawarliśmy w nim rekomendacje dotyczące działań naprawczych, które szczegółowo opisujemy w RAP. Najważniejsza jest systemowa poprawa zarządzania projektami, wzmocnienie narzędzi monitoringu i kontroli oraz etapowa ocena realizacji projektów _ - powiedział cytowany w komunikacie minister Boni.

Dodał, że kolejnym krokiem jest ocena rozwiązań i projektów, w ramach wspólnego zespołu z KE, tak by do 20 czerwca wypracować ostateczne przesłanki podjęcia dobrej dla nas decyzji na rzecz odblokowania unijnych środków. _ Spodziewamy się decyzji najwcześniej jesienią, bowiem KE ma formalnie pół roku na ustosunkowanie się do wniosku _ - stwierdził.

W komunikacie napisano, że najważniejsze zmiany dotyczą wzmocnienia systemu monitorowania projektów i weryfikacji osiąganych postępów realizacji oraz silniejszego powiązania go z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. _ Tak prowadzona analiza stanu zaawansowania prac pozwoli stwierdzić z wyprzedzeniem, czy osiągnięcie założonych celów nie jest zagrożone _ - napisano w komunikacie.

Zwiększona ma zostać też intensywność wsparcia doradczego udzielanego beneficjentom projektów. W tym celu przeprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia dla osób uczestniczących w projektach w zakresie zamówień publicznych, w tym szkolenie z zakresu działań antykorupcyjnych.

bFfIeZbh

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE (e-government) są realizowane w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Na realizację całego programu w Polsce dostępne jest ponad 9,7 mld euro, z czego ponad 8,2 mld euro to dotacje Unii Europejskiej. Na e-government jest przeznaczonych 8 proc. tej kwoty.

W połowie kwietnia KE zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji (e-governmet) ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi warszawska prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.

W kwietniu br. minister Boni informował, że efektem wstrzymania przez Komisję Europejską wypłacania środków UE na projekty e-administracji nie będzie zawieszenie ich realizacji. Zapewniał też, że Polska nie straci tych pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
W cyfryzacji biją nas nawet Malezyjczycy ONZ ogłosiła raport na temat informatyzacji administracji publicznej. Z Polską jest coraz gorzej.
Boni wypuszcza w kraj tysiące latarników Wolontariusze mają uczyć korzystania z internetu. Głownie starszych.
Minister zapewnia: nie stracimy tych pieniędzy Boni zapewnia, że wstrzymanie płatności nie oznacza zawieszenia projektów. - _ Tylko ich realizację, aż do czasu wyjaśnienia _.
bFfIeZbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)