Notowania

transport w polsce
25.04.2014 18:39

Komisja Europejska o miejscu Polski w rankingu rozwoju transportu w Europie

Gdyby uwzględnić dane z 2013 roku, Polska przesunęłaby się do góry w rankingu transportowym - przyznał dziś szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej do spraw transportu Matthias Ruete.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Jozwiak/REPORTER)

_ - Gdyby uwzględnić dane z 2013 roku, Polska przesunęłaby się do góry w rankingu transportowym _ - przyznał dziś szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej do spraw transportu Matthias Ruete. W zestawieniu KE z 10 kwietnia, Polska zajęła ostatnią pozycję wraz z Grecją i Bułgarią.

W rankingu tym użyto danych z początku 2012 r., jeśli chodzi o gęstość sieci autostrad, liczoną jako stosunek całkowitej długości autostrad w kilometrach do liczby ludności w danym kraju. W zestawieniu Komisji Europejskiej oceniony został stan transportu: drogowego, kolejowego, lotniczego oraz morskiego. Każda z tych dziedzin transportu została oceniona w siedmiu głównych kategoriach: infrastruktura, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko, innowacje i badania naukowe, logistyka, a także stan wdrożenia prawa unijnego oraz naruszenia unijnych regulacji.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podkreśliło po publikacji rankingu, że informacja KE jest zestawieniem wyłącznie statystycznym, powstałym na podstawie danych z 2012 r. i nie oddaje bezprecedensowej dynamiki zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w ilości i jakości infrastruktury w Polsce. Według MIR, notujemy największy w ostatnich dekadach wzrost inwestycji na kolei i systematycznie oddawane są do użytku nowe odcinki dróg.

_ - W Polsce rozwój infrastruktury jest niezwykle imponujący, w naszym rankingu dajemy tylko ujęcie, fotografię, ale jeśli chce się spojrzeć na film, to on przebiega znacznie szybciej niż w wielu krajach członkowskich _ - powiedział dziś polskim dziennikarzom Ruete.

Pytany, czy Polska osiągnęłaby lepszy rezultat w rankingu Komisji, gdyby uwzględniono dane z 2013 r., odparł: _ Polska przesunęłaby się do góry listy, ale do pewnego stopnia nie byłoby wystarczające tylko patrzenie na dane o inwestycjach drogowych, sądzę, że musielibyśmy spojrzeć na wszystkie inne dane _.

_ - Mogę sobie dobrze wyobrazić, że w rankingu w 2015 roku, polska polityka znajdzie odzwierciedlenie i z tego względu Polska zajmie znacznie lepsze miejsce _ - podkreślił. Nie odpowiedział, o ile miejsc w górę Polska może się wówczas przesunąć, ponieważ - jak uzasadniał - zależy to od wielu kryteriów, m.in. takich jak liczba wypadków, tempo inwestycji, czy postępowanie ze sprawami o naruszenie unijnego prawa.

Wśród pozytywnych cząstkowych wyników Polski w rankingu KE wymienia m.in. to, że Polska znalazła się wśród pięciu najlepszych krajów, jeśli chodzi o otwarcie rynku kolejowego. Ponadto Polska zajęła trzecie miejsce, jeśli chodzi o sieć głównych i krajowych dróg, które nie są autostradami.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: transport w polsce, komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz