Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja europejska
30.05.2013 13:35

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału?

Sporna dyrektywa ma na celu umożliwienie powstawania nowych usług w zakresie e-pieniądza oraz poprawienie konkurencyjności na tym rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego wdrożenia unijnej dyrektywy regulującej działalność instytucji pieniądza elektronicznego i nadzór nad nimi. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź, jeśli tego nie zrobi, może być pozwana przed Trybunał UE.

Zrewidowana dyrektywa ws. podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością powinna być wdrożona przez państwa UE do 30 kwietnia 2011 r.

KE upomniała Polskę w sprawie pełnego wdrożenia dyrektywy w ramach procedury o naruszenie unijnego prawa. Przypomniała, że już w kwietniu ubiegłego roku wysłała polskim władzom tzw. uzasadnioną opinię po tym, gdy nie poinformowały jej o wdrożeniu przepisów dyrektywy do prawa krajowego.

- _ Polska wówczas poinformowała Komisję, że przyjęła część wymaganych zapisów i że pełne wdrożenie (dyrektywy) jest spodziewane pod koniec 2012 roku. Ponieważ od tego czasu Polska nie poinformowała o pełnym wdrożeniu dyrektywy, Komisja zdecydowała się wystosować tzw. uzupełniającą uzasadnioną opinię _ - czytamy komunikacie KE.

Komisja zagroziła, że jeśli Polska w ciągu dwóch miesięcy nie poinformuje jej o krokach podjętych w kierunku pełnego wdrożenia zapisów dyrektywy, może zdecydować o pozwaniu kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sporna dyrektywa ma na celu umożliwienie powstawania nowych, innowacyjnych usług w zakresie pieniądza elektronicznego oraz poprawienie konkurencyjności na tym rynku. Ponadto skupia się ona na modernizacji unijnych zasad w tym obszarze, zwłaszcza jeśli chodzi o nadzór nad instytucjami pieniądza elektronicznego.

Pieniądz elektroniczny to cyfrowy odpowiednik gotówki. Można nim dokonywać płatności bez pośrednictwa rachunku bankowego. Pieniądz elektroniczny działa na zasadzie przedpłacenia, czyli, aby móc z niego korzystać, trzeba najpierw wpłacić pewną kwotę na dedykowane elektroniczne subkonto w systemie internetowym banku lub operatora. Kwota ta jest cyfrowo przypisana użytkownikowi na specjalnym fizycznym nośniku, np. na chipie umieszczonym na karcie elektronicznej lub breloku, bądź w postaci wirtualnej, dostępnej online informacji zapisanej na serwerze.

Czytaj więcej w Money.pl
Sześciu ministrów nie chce dyrektywy tytoniowej Komisja Europejska planuje zakazać sprzedaży papierosów mentolowych i slimów. Polska na tym straci.
Czekają na plany restrukturyzacji spółki Zgoda jest udzielona do czasu zapoznania się przez europejskich urzędników z planem restrukturyzacji spółki.
Pozytywne reakcje na decyzję KE ws. umowy stowarzyszeniowej Kostiantyn Jelisiejew, przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej, wyraził zadowolenie, że Bruksela przewiduje częściowe wprowadzenia umowy w życie jeszcze przed zakończeniem jej ratyfikacji.
Tagi: komisja europejska, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz