Notowania

wzrost gospodarczy
15.09.2011 11:38

Komisja Europejska przewiduje mniejszy wzrost dla Polski

KE przewiduje pogorszenie sytuacji w Polsce w drugiej połowie roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)

KE nie zmniejszyła co prawda prognozy rocznej, ale przewiduje pogorszenie sytuacji w II połowie roku z powodu słabnącej kondycji gospodarki UE i światowej.

W prognozach gospodarczych Komisja Europejska przewiduje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. wyniesie 4 proc., wobec 3,8 proc. w 2010 r.Wczoraj prognozę niższego wzrostu przedstawił Narodowy Bank Polski.

_ - Chociaż prognoza rok do roku jest niezmieniona względem wiosennych prognoz Komisji, szacunki kwartalne zmieniły się. Silniejszy od przewidywanego wzrost PKB w Polsce w pierwszej połowie roku jest zrównoważony pogarszającymi się perspektywami na pozostałe miesiące _ - podała KE.

Analitycy Komisji przewidują, że wzrost polskiego PKB w III i IV kwartale (w układzie kwartał do kwartału) spadnie z przewidywanych wcześniej 0,6 proc. do 0,5 proc.

_ - Zmniejszenia tempa wzrostu w UE i wśród partnerów handlowych (Polski) odbije się negatywnie na polskim eksporcie _ - czytamy w raporcie. Zdaniem KE, pogarszające się perspektywy gospodarki światowej pociągną w dół eksport, nastroje konsumentów i producentów, _ skutkując powolnym wzrostem zatrudnienia pod koniec 2011 roku _.

ZOBACZ JAK W OSTATNICH 10 LATACH ZMIENIAŁ SIĘ PKB POLSKI:

Jeśli chodzi o inflację (HICP), KE zauważa, że w drugim kwartale osiągnęła ona 4 proc. w układzie rok do roku, nieco mniej niż przewidywały jej wiosenne prognozy. Komisja spodziewa się, że inflacja w Polsce będzie nadal nieco spadać, by osiągnąć poziom 3,5 proc. w ostatnim kwartale roku, czyli w okolicach celu inflacyjnego.

O prognozach dla Polski czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t136268.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/deficyt;spadnie;pkb;wzrosnie;prognoza;oecd,188,0,838076.html) Deficyt spadnie, PKB wzrośnie. Prognoza OECD Polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie zbliżonym do 4 procent, można przeczytać w raporcie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;gospodarczy;w;2012;roku;bedzie;nizszy,166,0,908966.html) Wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie niższy Narodowy Bank Polski napisał tak w Założeniach polityki pieniężnej na przyszły rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus;podal;dane;o;pkb;w;polsce;sa;lepsze;od;prognoz,92,0,899676.html) Wzrost PKB zaskoczył analityków Szybsze niż Polska tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale miała grupa krajów nadbałtyckich - Estonia, Litwa, Łotwa i Szwecja.
Tagi: wzrost gospodarczy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz