Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Nadzoru Finansowego od 19 września

0
Podziel się:

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym zacznie obowiązywać od 19 września. Zakłada ona m.in. likwidację Komisji Nadzoru Bankowego, której szefem jest prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Komisja Nadzoru Finansowego od 19 września

Ustawa wprowadza Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która zastąpi Komisję Nadzoru Bankowego (KNB), Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Od 1 stycznia 2008 r. KNF przejmie też nadzór nad bankami.

_ Komisja będzie liczyć 7 osób; poza przewodniczącym i jego zastępcami w jej skład wejdą przedstawiciel ministra finansów, przedstawiciel ministra "właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego", przedstawiciel prezydenta oraz prezes lub wiceprezes NBP. _
Jako kandydaci na stanowisko przewodniczącego KNF wymieniani są: Cezary Mech (współautor ustawy i b. przewodniczący Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi), Andrzej Diakonow (poseł PiS poprzedniej kadencji) oraz Tomasz Simkiewicz (ekonomista z Częstochowy). Zgodnie z ustawą, przewodniczącego KNF oraz dwóch jego zastępców mianuje premier.

Na pytanie czy proponowano mu objęcie stanowiska w KNF. Mech odpowiedział, że "pytania należy kierować do premiera". Diakonow
poinformował, że "nie komentuje i nie ma wiedzy na ten temat". Simkiewicz powiedział, że "czeka na decyzję premiera".

Jeden z polityków PiS powiedział PAP, prosząc o zachowanie anonimowości, że powołanie Cezarego Mecha blokowałoby powrót Zyty Gilowskiej do rządu ze względu na istniejący między nimi konflikt. Dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby powołanie apolitycznego fachowca.

Z kolei kilka dni temu "Życie Warszawy" ujawniło, że Diakonow jest oskarżony w sprawie Ciechu, co jednak - zdaniem rozmówcy PAP - tylko nieznacznie osłabiło jego szanse.

Projekt ustawy został przyjęty przez rząd pod koniec marca br. Rząd tłumaczył
_ Podczas sejmowych prac przyjęto poprawki, które utrzymują instytucję Rzecznika Ubezpieczonych. Rządowy projekt zakładał likwidację tej instytucji. _ chęć połączenia instytucji nadzorczych faktem, że podobna tendencja ma charakter światowy, ze względu na coraz większe powiązanie działalności różnych instytucji rynku finansowego oraz zależności kapitałowe między tymi
instytucjami.

Przeciwnicy ustawy (m.in. organizacje rynkowe, biznesowe, Narodowy Bank Polski) wskazywali, powołując się m.in. na opinie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), że w Europie nie ma jednego modelu nadzoru. Dodawano, że w krajach, w których ostatnio konsolidowano nadzory, budowano je wokół nadzoru bankowego.

Zgodnie z ustawą, banki - podobnie jak dotychczas firmy ubezpieczeniowe, towarzystwa emerytalne i podmioty rynku kapitałowego - będą wnosić opłaty
na rzecz nadzoru. Jak obliczało środowisko bankowe, oznacza to roczne wydatki ok. 150 mln zł. Bankowcy przestrzegali, że te opłaty zostaną przerzucone na klientów. Obecnie za nadzór bankowy płaci NBP.

Ustawa nie dotyczy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Jednak, jak niedawno mówił PAP wiceminister finansów Paweł Banaś, trwają analizy dotyczące nowelizacji ustawy i poszerzenia zakresu nadzoru.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)