Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopalnie
18.09.2012 21:47

Komisja PE za ujawnianiem przez firmy wydobywcze wypłat dla rządów

Unijne firmy wydobywcze z sektora ropy, gazu i węgla będą musiały ujawniać szczegóły przelewów do oficjeli rządowych powyżej 80 tysięcy euro

Podziel się
Dodaj komentarz
(13dede/sxc.hu)

Komisja PE ds. prawnych opowiedziała się za zobowiązaniem firm wydobywczych do ujawniania szczegółów płatności na rzecz rządów krajów, w których prowadzą wydobycie. Chodzi o zapobieganie korupcji i eksploatacji m.in. w krajach Trzeciego Świata.

Jeśli na takie zapisy zgodzą się kraje UE i przegłosuje je cały Parlament Europejski (niewykluczone, że już w październiku), unijne firmy wydobywcze z sektora ropy, gazu i węgla, a także firmy zajmujące się wycinką lasów będą musiały ujawniać szczegóły przelewów do oficjeli rządowych powyżej 80 tysięcy euro.

Ponadto firmy będą musiały wskazać projekty, w związku z którymi dokonywane są takie przelewy. _ - Ujawnianie informacji na poziomie poszczególnych projektów jest jedynym sposobem na to, by lokalne społeczności w krajach bogatych w zasoby były w stanie demaskować korupcję i rozliczać swoje rządy z wykorzystania dochodów na rzecz rozwoju _ - oświadczyła po wtorkowym głosowaniu odpowiedzialna za negocjacje zapisów ze strony PE eurodeputowana socjaldemokratów Arlene McCarthy.

_ - To krok naprzód. Dotąd nawet jeśli firmy ujawniały wpłaty (na rzecz zagranicznych rządów), to nie zawsze do końca wiadomo było, z czym były one związane _ - powiedział polski europoseł komisji prawnej PE Tadeusz Zwiefka (PO). Pytany o zgodę krajów UE na nowe przepisy, Zwiefka odparł, że trwają negocjacje między krajami członkowskimi a europosłami, ale _ kierunek jest uzgodniony _.

Zwiefka dodał, że jeśli przepisy wejdą w życie, firmy będą musiały podawać wymagane informacje do publicznej wiadomości np. przy rocznych sprawozdaniach finansowych lub przy konkretnych projektach.

Z wtorkowego głosowania, które otwiera formalne negocjacje PE z krajami UE, ucieszyły się organizacje pozarządowe._ - Z tego rezultatu głosowania ucieszą się miliony ludzi w bogatych w zasoby krajach rozwijających się, którzy teraz są okradani z przychodów z ropy i gazu _ - oświadczyła dyrektor europejskiego biura Transparency International Jana Mittermaier.

_ - Bogactwo w niektórych z najbiedniejszych krajów nie powinno pozostawać w rękach skorumpowanych elit. Publikacja danych biznesowych w rozbiciu na kraje i projekty jest ważnym krokiem w kierunku większej odpowiedzialności rządów i korporacji na całym świecie _ - dodała.

Decyzję europosłów pochwaliły też organizacje Oxfam (międzynarodowa organizacja humanitarna walcząca z głodem na świecie) oraz European Network on Debt and Development (Eurodad).

Czytaj więcej w Money.pl
Europosłowie wracają z wakacji. Zajmą się... Ocena stanu Unii Europejskiej i stanowiska państw członkowskich w sprawie przyszłorocznego budżetu - po wakacyjnej przerwie europosłowie wracają do pracy.
Filia sądu patentowego u nas? Jest nadzieja Według wiceminister środowiska jednolity patent europejski ma szansę wejść w życie dopiero za lat 15.
Wielka awantura w Parlamencie Europejskim _ To wy, Wielka Brytania, byliście mocarstwem kolonialnym i to wy jesteście odpowiedzialni za ten podział _.
Tagi: kopalnie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz