Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dostawy gazu z rosji
07.06.2011 12:40

"Kommiersant": Rosja szantażuje Ukrainę gazem i Unią Celną

Zmiana sposobu kształtowania ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy jest możliwa jedynie pod warunkiem przystąpienia tego kraju do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, bądź połączenia Gazpromu z ukraińskim Naftohazem - pisze dziennik "Kommiersant-Ukraina".

Podziel się
Dodaj komentarz
(ruben van eijk/CC/Flickr)

Zmiana sposobu kształtowania ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy jest możliwa jedynie pod warunkiem przystąpienia tego kraju do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, bądź połączenia Gazpromu z ukraińskim Naftohazem - pisze dziennik _ Kommiersant-Ukraina _.

Informację o takim ultimatum przekazały gazecie źródła w ukraińskim ministerstwie energetyki przed wizytą premiera Ukrainy Mykoły Azarowa w Moskwie. O zmianie sposobu naliczania opłat za gaz ma on tam rozmawiać z premierem Rosji Władimirem Putinem.

_ Kommiersant _ przypomina, że rosyjski Gazprom uprzedził już Ukrainę, iż w czwartym kwartale bieżącego roku cena gazu dla Kijowa wzrośnie z obecnych 350 do 390-420 dolarów za tysiąc metrów sześciennych paliwa.

Ukraina w odpowiedzi miała oznajmić, że w razie podwyżki wzrosną także opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu, przesyłanego przez ukraińskie rurociągi do państw Europy Zachodniej.

Ukraińscy eksperci oceniają, że zachęcając Kijów do wstąpienia do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem Moskwa chce przeszkodzić prowadzonym obecnie rozmowom o powołaniu strefy wolnego handlu Ukraina-UE.

W ubiegłym tygodniu _ Kommiersant _ informował, że w odpowiedzi na odmowę Kijowa przyłączenia się do Unii Celnej Rosja, Białoruś i Kazachstan zaczęły już wprowadzać pierwsze bariery w relacjach gospodarczych z Ukrainą.

31 maja gazeta podała, że Komisja Unii Celnej opublikowała pierwszą decyzję wobec Ukrainy, wprowadzającą listę towarów objętych działaniami antydumpingowymi i ochronnymi, obowiązującymi wszystkie trzy państwa unii. Są to m.in. rury stalowe i nierdzewne o średnicy do 820 mm, włókno szklane oraz śruby i elementy złączne.

W kwietniu do przystąpienia do Unii Celnej zachęcał w Kijowie premier Putin. Obiecywał wówczas, że członkostwo w niej przyniesie Ukrainie od 6,5 mld do 9 mld dolarów zysku rocznie. Putin ostrzegł jednocześnie, że utworzenie negocjowanej obecnie przez Kijów i Brukselę strefy wolnego handlu Ukraina-UE może nie chronić ukraińskich interesów tak, jak Unia Celna z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.

W marcu Putin uprzedzał, że stworzenie przez Ukrainę strefy wolnego handlu z UE doprowadzi do uszczelnienia granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zmniejszy;tranzyt;gazu;przez;ukraine,98,0,838754.html) Rosja zmniejszy tranzyt gazu przez Ukrainę 20 procent surowca będzie przekierowane do nowego gazociągu Nord Stream, co pozbawi Kijów dochodu w wysokości 700 mln dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wikileaks;putin;szantazowal;bulgarow,107,0,821099.html) WikiLeaks: Putin szantażował Bułgarów Miał grozić wstrzymaniem dostaw gazu, jeżeli nie będzie postępu w realizacji dużych regionalnych projektów z rosyjskim udziałem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t137360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/postawil;sie;rosji;nie;bedzie;unii;celnej,242,0,811506.html) Postawił się Rosji, nie będzie unii celnej Wiktor Janukowycz dąży do integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Tagi: dostawy gazu z rosji, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz