Notowania

sankcje wobec rosji
22.09.2014 08:36

Komorowski chce ograniczyć przywileje Rosji

Bronisław Komorowski na szczycie klimatycznym ONZ. Będzie chciał przekonać, by zniesiono prawo weta Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski leci po południu do Nowego Jorku. Weźmie tam udział w szczycie ONZ. Polski prezydent zapowiadał wcześniej, że będzie chciał ograniczyć przywileje Rosji na forum Narodów Zjednoczonych, tak aby Moskwa nie mogła blokować inicjatyw w sprawie Ukrainy.

Bronisław Komorowski mówił w niedawnym wywiadzie dla _ The New York Times _, że będzie chciał przekonać ONZ, by zniosła prawo weta Rosji w Radzie Bezpieczeństwa. Teraz bowiem Moskwa może zablokować każdą decyzję Narodów Zjednoczonych, co powoduje, że organizacja nie może podjąć żadnych praktycznych działań, na przykład w sprawie Ukrainy.

Przeforsowanie zmian jest jednak mało prawdopodobne, bo rezolucję w tej sprawie sama Rosja z pewnością zablokuje. Jednak wypowiedź polskiego prezydenta dla najpopularniejszej amerykańskiej gazety spotkała się z licznymi komentarzami i wywołała dyskusje na forum międzynarodowym.

Bronisław Komorowski wyląduje w Nowym Jorku wieczorem polskiego czasu. We wtorek poleci do bazy wojskowej Fort Bragg w Karolinie Północnej, gdzie stacjonują żołnierze sił specjalnych oraz 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej, z którymi Polacy służyli w Afganistanie. W nocy z wtorku na środę prezydent weźmie udział w przyjęciu wydanym przez prezydenta Baracka Obamę.

We środę Bronisław Komorowski wygłosi wykład na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Jorku i spotka się z Polonią. W czwartek wystąpi na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Nowy Jork szykuje się na szczyt

Połowa Manhattanu jest sparaliżowana, obowiązują wyjątkowe środki bezpieczeństwa.Część ulic wyłączono z ruchu, przez niektóre nie można także przechodzić. Na dachach ONZ-towskich budynków oraz okolicznych domów mieszkalnych i hoteli są snajperzy. W stan gotowości postawiono policję, brygady antyterrorystyczne i służby specjalne.

Do Nowego Jorku przyjechało już ponad 15 tysięcy uczestników szczytu. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zaprosił na spotkanie światowych przywódców i liderów z sektora finansów, biznesu oraz organizacji społecznych i pozarządowych.

Dla nowojorskich przedsiębiorców szczyt klimatyczny to lukratywny biznes. Za pokój w hotelu trzeba zapłacić nawet około tysiąca dolarów. Wielokrotnie wzrosły ceny w restauracjach i barach. Narzekają tylko mieszkańcy, którzy mówią, że Nowy Jork stał się oblężonym miastem.

Czytaj więcej w Money.pl
OECD zmienia prognozy dla gospodarek Eksperci wezwali urzędników europejskich do wyciągnięcia wniosków z sytuacji w Japonii, gdzie oczekiwania związane z niską inflacją doprowadziły do długoletniej deflacji.
"Rosja manipuluje, mataczy i kłamie." Cel to... W sprawie kryzysu na Ukrainie Rosja "manipulowała, mataczyła i bezspornie kłamała", a teraz "musi przestać podsycać ten konflikt" - powiedziała ambasador USA przy ONZ Samantha Power.
Rosja przegrywa wojnę na sankcje. Oto dowód Według niektórych polityków w Moskwie, ograniczenia w handlu spożywczym z Unią Europejską to błąd.
Tagi: sankcje wobec rosji, onz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz