Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Dzięki gazowi łupkowemu możemy być potęgą

0
Podziel się:

Polska jest krajem, w którym poszukiwania gazu z łupków są najbardziej zaawansowane we Europie - uważa prezydent.

Komorowski: Dzięki gazowi łupkowemu możemy być potęgą
(PAP/EPA)

Polska jest krajem, w którym poszukiwania gazu z łupków są najbardziej zaawansowane we Europie, a jej doświadczenia będą mieć ogromne znaczenie dla wydobycia tego surowca w innych regionach kontynentu - mówili uczestnicy konferencji w Krakowie.

W liście do uczestników konferencji _ Poszukiwanie, wydobycie i przesył gazu niekonwencjonalnego w Polsce: uwarunkowania i perspektywy rozwoju _ prezydent Bronisław Komorowski napisał, że w Polsce dotychczas udzielono przedsiębiorstwom naftowym, zainteresowanym działalnością na naszym rynku, ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego; z czego 30 koncesji przyznano polskim spółkom.

_ - Biorąc pod uwagę, iż największe zaangażowanie prac dotyczących wydobycia gazu łupkowego ma miejsce w Polsce, wyniki eksploatacji gazu łupkowego w naszym kraju będą mieć ogromne znaczenie dla wydobycia tego surowca w innych regionach kontynentu, zarówno poprzez wykorzystanie sprawdzonych w Polsce technologii, jak i procedur postępowania _ - podkreślił prezydent Komorowski w swoim liście.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szacuja;zasoby;gazu;lupkowego;w;polsce,176,0,904112.html) Gazu łupkowego starczy nam na 300 lat
Dodał, że potencjalna eksploatacja gazu niekonwencjonalnego będzie wymagała od podmiotów w nie zaangażowanych prowadzenia szerokiego dialogu, nie tylko w wymiarze krajowym, na temat bezpieczeństwa i korzyści wydobywania tego gazu w Polsce i Europie.

_ - Za sprawą gazu ziemnego z formacji łupkowych Polska ma szansę stać się znaczącym uczestnikiem rynku globalnego, ma także zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną _ - zauważył Komorowski w liście.

Podziemna szansa

Uczestniczący w krakowskiej konferencji wiceminister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski ocenił, iż _ pod powierzchnią ziemi kryje się prawdziwa szansa dla polskiej gospodarki, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne oraz akceptowalne ceny surowca rodzimego a nie importowanego z zewnątrz _.

Wymienił pięć podstawowych wyzwań stojących przed polskim rządem i spółkami, które zajmują się eksploatacją złóż gazu niekonwencjonalnego. Są to:

  • budowanie międzynarodowego partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz gazu z łupków;
    • intensyfikacja poszukiwań, odwiertów i zabiegów szczelinowania hydraulicznego w Polsce, tak aby w ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzić, co najmniej, 100 odwiertów;
    • stworzenie specjalnych ram formalno-prawnych dotyczących gazu niekonwencjonalnego;
    • ochrona środowiska;
    • budowa rynku dla tego gazu a przede wszystkim infrastruktury potrzebnej do jego przesyłu.

_ - To pięć dużych zadań, które muszą być realizowane do 2015 roku, to jak najbardziej realna data do zrealizowania podstawowych celów i rozpoczęcia, na razie na niewielką skalę, wydobycia własnego gazu niekonwencjonalnego w Polsce _ - ocenił Budzanowski.

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
Marek Karabuła przypomniał, że spółka posiada 15 koncesji na najbardziej obiecujących obszarach, najwięcej w naszym kraju. Według niego, PGNiG zamierza korzystać z najlepszych doświadczeń firm zagranicznych. W ciągu najbliższych lat na prace związane z poszukiwaniem gazu z łupków firma wyda około 4,1 mld zł.

TAK ZMIENIAŁY SIĘ CENY GAZU:

Jak zauważył prezes spółki Gaz-System Jan Chadam, firma realizuje obecnie projekty związane z rozbudową sieci krajowej i połączenia z naszymi sąsiadami, aby stworzyć europejski rynek gazu. Wartość tych inwestycji wynosi około 2 mld euro.

_ - To osiem głównych projektów składających się na 1,2 tys. km połączeń, w tym połączenia transgraniczne z Czechami i Niemcami. Do końca 2013 będzie zakończony ten bardzo ambitny i trudny projekt. Sceptycy, którzy boją się o transport gazu łupkowego, mogą być uspokojeni _ - ocenił.

Podkreślił, że realizowane i zaplanowane projekty związane z infrastrukturą przesyłową stworzą możliwość eksportu polskiego gazu łupkowego do innych państw europejskich.

Według dyrektora wykonawczego Chevron Upstream Europe Johna P. Clausena, jego firma planuje wykonanie w przyszłym roku na swoich czterech polskich koncesjach, co najmniej, pięciu odwiertów.

_ - Szczelinowanie jest niezwykle istotne w wydobyciu łupków, Chevron wykorzystuje tą technologię od kilkudziesięciu lat w wielu odwiertach w Stanach Zjednoczonych i nie ma dowodów na niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne _ - zauważył. O_ czekujemy długich stosunków partnerskich z Polską. Perspektywa współpracy jest świetna _ - dodał.

Łupki coraz ważniejsze

Wiceprezes największej firmy gazowniczej w Kanadzie Encana International, Alastair Nichol przypomniał, że gaz z łupków w 2000 roku stanowił jedynie 1 proc. dostaw gazu ziemnego w USA, aby po dziesięciu latach osiągnąć poziom 25 proc. Oczekuje się, iż w ciągu kilkunastu lat będzie on stanowił połowę wszystkich dostaw tego surowca w Stanach Zjednoczonych.

_ - Polska ma duży, aczkolwiek do tej pory niedowiedziony potencjał, ma rozsądne regulacje, które wymagają jeszcze dopracowania _ - mówił Nichol. Według niego, obecny etap tym zakresie można scharakteryzować słowami: _ Nie zarzynajmy kury, zanim ustalimy czy ona w ogóle składa złote jaja _.

Jego zdaniem, korzyści Polski w wyniku uruchomienia wydobycia gazów z łupków to m.in. lepsze bezpieczeństwo dostaw, zmniejszenie emisji CO2, poprawa bilansu handlowego, stworzenie nowych miejsc pracy bezpośrednio przy wydobyciu i otoczeniu tego biznesu.

_ - Jeśli Polska będzie pierwsza w eksploatacji, to stanie się najbardziej zaawansowanym krajem w Europie, jeśli chodzi o technologie dotyczące gazu łupkowego _ - zaznaczył.

O źródłach energii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/135907_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgarzy;nie;chca;lupkow;wyszli;na;ulice,200,0,901832.html) Boją się gazu łupkowego. Wyszli na ulice W kilku miastach Bułgarii odbyły się protesty z udziałem kilkuset osób przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/75545_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/statoil;chce;wydobywac;wiecej;gazu;na;morzu;barentsa,134,0,874374.html) Statoil wyda miliardy. Podwodne instalacje... Rocznie ze złóż Snoehvit na tym akwenie eksportowanych jest 5,7 mld metrów sześciennych gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/135906_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwieksze;zloza;gazu;w;europie;sa;w;polsce,231,0,861159.html) Największe złoża gazu w Europie są w Polsce? Kilkanaście światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach nawet 120 próbnych odwiertów, by to sprawdzić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)