Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski nie pojedzie na otwarcie igrzysk do Soczi

0
Podziel się:

Prezydent zapewnił, że chodzi tylko o stałe zasady dotyczące jego uczestnictwa w wydarzeniach sportowych za granicą.

Komorowski nie pojedzie na otwarcie igrzysk do Soczi
(PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że nie wybiera się na inaugurację zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Zapewnił, że nie chodzi o bojkot igrzysk, ale o stałe zasady dotyczące jego uczestnictwa w wydarzeniach sportowych za granicą.

_ - Widać, że igrzyska zaczynają wywoływać nie tylko emocje sportowe, ale i polityczne. Być może warto przypomnieć, że ja mam pewne zasady związane z moimi kontaktami z polskimi olimpijczykami. Nie zamierzałem i nie zamierzam w dalszym ciągu wyjeżdżać do Soczi _ - powiedział prezydent, który przebywa z wizytą w Katarze.

Jak wyjaśnił, nie chodzi o żaden bojkot igrzysk olimpijskich, ale o zasady, które przyjął. _ Zasady są proste - z polskimi sportowcami, olimpijczykami spotykam się albo przed, albo po olimpiadzie, aby przekazać im nasze nadzieje, podtrzymać wiarę w sukcesy odnoszone pod biało-czerwoną flagą, albo podziękować im za osiągnięcia w imieniu całego społeczeństwa _ - zaznaczył prezydent.

Przypomniał, że do tej pory nigdy nie wyjeżdżał na żadne wydarzenia sportowe poza granice Polski, z wyjątkiem - wspólnego z Ukrainą - organizowania Euro 2012.

_ - To był szczególny wypadek, nie zamierzam tej zasady zmieniać, nie ze względu na chęć uczestniczenia w bojkocie, tylko ze względu na chęć uszanowania własnych zasad _ - podkreślił Komorowski. Jak dodał, nie widzi _ żadnego powodu, aby od nich odstąpić _.

Wcześniej w poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że nie planował udziału w inauguracji zimowych igrzysk w Soczi. Nie wykluczył, że na otwarciu igrzysk w Rosji będzie prezydent Komorowski. Jak oświadczył, Polska nie planuje bojkotować igrzysk w Soczi.

Tusk był pytany przez dziennikarzy w Poznaniu o decyzję prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który nie weźmie udziału w inauguracji. Niemieckie media piszą o bojkocie igrzysk ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.

Decyzja prezydenta Niemiec spotkała się z szerokim poparciem wśród niemieckich polityków i mediów. Rosjanie będą gospodarzami Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, które odbędą się 7-23 lutego 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)