Notowania

bronisław komorowski
20.12.2011 15:00

Komorowski podpisał oświadczenie o strategicznym partnerstwie z Chinami

Prezydent spotkał się w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent spotkał się w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

_ - Po podpisaniu dzisiejszego oświadczenia z przewodniczącym Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają stosunki o randze strategicznego partnerstwa _ - oświadczył Bronisław Komorowski polskim dziennikarzom.

_ - To jest istotne o tyle, że jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej, który ma także swoje szczególne relacje z Chinami _ - dodał Komorowski. Dopytywany na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest _ dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE _.

_ - To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych _ - dodał. Według prezydenta, podpisane porozumienie jest _ o tyle istotne, ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią _.

Komorowski i Hu rozmawiali również o sytuacji w Korei Północnej po śmierci przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila. - _ Chiny podkreślają swoje szczególne związki z Korea Północną i wyrażają przekonanie, że wszystkie sprawy będą przebiegały tam w odpowiednim kierunku _ - powiedział prezydent.

Na pytanie o przestrzeganie praw człowieka w Chinach, prezydent odpowiedział jedynie: _ Bardzo ważne, bardzo ważne _.

Po dwustronnych rozmowach plenarnych, w obecności obu prezydentów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała międzyresortowe porozumienie o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce to główne postanowienia polsko-chińskiej umowy o współpracy akademickiej.

W ramach porozumienia Polska i Chiny zobowiązały się do rozwijania współpracy w kształceniu studentów i doktorantów, prowadzeniu badań naukowych, a także popularyzowaniu języka polskiego i chińskiego. Chiński rząd ma wspierać tworzenie nowych katedr polonistycznych w swoim kraju, a rząd polski - katedr sinologii. Oba państwa będą też działać na rzecz zawierania umów partnerskich między polskimi i chińskimi uczelniami.

Wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski podpisał memorandum o porozumieniu międzyrządowym w sprawie wzajemnego ustanowienia centrów kultury. Z kolei kontrakt ramowy na lata 2012-2016 podpisali prezesi zarządów firm KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation.

Prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Państwie Środka. Na środę przewidziano jego udział w forum gospodarczym oraz spotkania z premierem Wenem Jiabao i przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo.

Czytaj więcej o wizycie prezydenta w Chinach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t99255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;jedzie;do;chin;po;inwestycje,90,0,992090.html) Komorowski i Pawlak lecą po pieniądze Delegacji będzie towarzyszyła grupa kilkudziesięciu przedstawicieli największych polskich firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t190337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizyta;pary;prezydenckiej;w;chinach,172,0,993708.html) Komorowscy w Chinach: Świetne jedzenie W jednej z pekińskich szkół Anna Komorowska uroczyście otworzyła internetowy portal kula.gov.pl, promujący Polskę.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz