Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
18.12.2011 06:50

Komorowski rozpoczął oficjalną wizytę w Chinach

W Pekinie spotka się z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao, a także będzie uczestniczył w forum gospodarczym i akademickim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent wraz z małżonką przybył dziś o godzinie 11 czasu miejscowego do Szanghaju, gdzie weźmie udział w forum inwestycyjnym. W Pekinie spotka się z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao, a także będzie uczestniczył w forum gospodarczym i akademickim.

Celem wizyty jest wzmocnienie polsko-chińskich stosunków politycznych oraz przede wszystkim gospodarczych. Prezydent ma przekonywać w Państwie Środka do inwestowania w Polsce, a także zachęcać do zakupu polskich obligacji.

Jest to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Chinach. Aleksander Kwaśniewski był w Pekinie w 1997 r., a premier Donald Tusk w 2008 r.

Obecnie głównym problemem w stosunkach polsko-chińskich jest nasz ujemny bilans handlowy z ChRL. Jednym z celów jest więc zwiększenie naszego eksportu do Chin.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego wielkim wyzwaniem jest też zmiana struktury polskiego eksportu. Chodzi o to, byśmy stali się eksporterem nie tylko surowców, ale także np. przetworzonej żywności, produktów farmaceutycznych czy technologii związanych z ochroną środowiska.

Po udziale w szanghajskim forum inwestycyjnym Komorowski uda się do Pekinu. Na 20 grudnia przed południem przewidziano udział prezydenta w Polsko-Chińskim Forum Rektorów Szkół Wyższych. Celem spotkania z udziałem m.in. 20 rektorów polskich wyższych uczelni będzie zaprezentowanie ich oferty dydaktycznej i - docelowo - zwiększenie liczby chińskich studentów w Polsce. W forum weźmie udział też minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Po południu prezydent będzie rozmawiał z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Po spotkaniu szefowie państw podpiszą wspólne oświadczenie i inne dokumenty dwustronne.

Na 21 grudnia przewidziano forum gospodarcze z udziałem prezydenta, przedstawicieli świata biznesu i wicepremiera Waldemara Pawlaka. Następnie Komorowski spotka się z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo. Po południu prezydent będzie rozmawiał z premierem Wen Jiabao.

Jednym z tematów rozmów Komorowskiego w Pekinie ma być też sprawa polskich obligacji. Do Chin udaje się wiceminister finansów Dominik Radziwiłł; strona polska chce zachęcać Chińczyków do zakupu polskich papierów skarbowych. Według danych MF inwestorzy zagraniczni na koniec października 2011 r. zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 158,275 mld zł.

Niewykluczone, że dojdzie też do podpisania dokumentów w sprawie utworzenia w Pekinie Instytutu Kultury Polskiej, który ma być pierwszą tego typu placówką w Azji.

Według informacji PAP kwestia poszanowania praw człowieka prawdopodobnie nie będzie szeroko poruszana podczas rozmów polskiego prezydenta w Chinach.

Czytaj więcej o podróżach polskiego prezydenta
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t99255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;jedzie;do;chin;po;inwestycje,90,0,992090.html) Komorowski i Pawlak lecą po pieniądze Delegacji będzie towarzyszyła grupa kilkudziesięciu przedstawicieli największych polskich firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;w;niemczech;dzien;przed;papiezem,90,0,917594.html) Komorowski z okazją do refleksji. U Niemców Otworzy wystawę _ Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce _, która jest częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134890.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;w;austrii;powalczy;z;kryzysem,194,0,871874.html) Komorowski w Austrii powalczy z kryzysem Prezydent weźmie udział w polsko-austriackim forum gospodarczym.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz