Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski zachęca Ukrainę do współpracy gospodarczej

0
Podziel się:

Polski prezydent wskazał, z kim nasz kraj powinien zintensyfikować współpracę gospodarczą.

Komorowski zachęca Ukrainę do współpracy gospodarczej
(prezydent.pl/GFDL)

Do bardziej intensywnej polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej zachęcał dziś prezydent Bronisław Komorowski, który składa oficjalną wizytę na Ukrainie. Wraz z Wiktorem Janukowyczem uczestniczył w sesji podsumowującej XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy w Kijowie.

Komorowski podkreślił, że gospodarka jest ważnym elementem strategicznego partnerstwa między obu krajami._ - Dla współpracy polsko-ukraińskiej wymiar ekonomiczny jest bardzo istotny. Narody mogą się przyjaźnić, ale wiemy doskonale, że tam, gdzie jest dobry interes, współpraca rozwija się najłatwiej _ - mówił polski prezydent.

Komorowski wskazał, że Polska jest gotowa dzielić się z Ukrainą doświadczeniami w zakresie reformowania gospodarki._ - Startowaliśmy z Ukrainą w latach 90. z tego samego miejsca, mając podobny PKB. Dziś możemy mówić, iż głębokie reformy, przez które przeszliśmy, były dobrym doświadczeniem. Obecnie nasz PKB jest ok. 2-3 razy wyższy od ukraińskiego _ - zaznaczył.

Prezydent Komorowski zapraszał także Ukraińców do inwestowania w Polsce, przypominając m.in., że już 13 ukraińskich spółek obecnych jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wiktor Janukowycz podkreślał, że w ub.r. wymiana handlowa między jego krajem i Polską wzrosła do 6 mld dolarów, a w pierwszych sześciu miesiącach br. przekroczyła 3 mld dolarów. Zapewnił też, że mimo trudności, z którymi stykają się na Ukrainie zagraniczni inwestorzy, klimat dla prowadzenia biznesu stale się poprawia.

_ - Reformy trwają, ale są trudne, bo wywołują sprzeciw urzędników, którzy nie są do nich przygotowani. Zapewniam jednak, że obniżymy poziom korupcji i nadal będziemy wprowadzać zmiany w tym kierunku _ - powiedział ukraiński prezydent.

O złożonym klimacie inwestycyjnym mówili wcześniej, podczas obrad XI Polsko-Ukraińskiego Szczytu Gospodarczego współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Ołeksandr Szłapak (Ukraina) i Jacek Piechota (Polska).

_ - Bilans ostatnich trzech lat współpracy to dobre kontakty między kontrahentami z dwóch krajów, zwiększenie obrotów handlowych oraz współpraca ukraińskich firm z warszawską giełdą, która przyniosła 1 miliard dolarów zysku. Minusem jest trudny klimat dla prowadzenie biznesu na Ukrainie i zbyt duża liczba organów kontrolnych, które nie pozwalają na swobodne działanie _ - podkreślił Szłapak.

Piechota wskazał ze swej strony, że choć sytuacja na Ukrainie stale się poprawia, to jednak przemiany zachodzą zbyt powolnie. Jako jedną z głównych bolączek polskich firm na Ukrainie wymienił wrogie przejęcia firm, dokonywane z pomocą sądów.

_ - Głównym problemem jest słabe funkcjonowanie ukraińskiego sądownictwa. Bez sprawnego sądownictwa żadne państwo nie będzie funkcjonowało poprawnie, a inwestorzy będą odpływać _ - oświadczył Piechota.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent na Ukrainie. Będzie przełom? Bronisław Komorowski chce poruszyć kwestię przyszłości relacji Ukraina z Unią i rozmawiać o gospodarce.
Prezydent twierdzi, że Jałta może potwierdzić prozachodnie dążenia Ukrainy Informacje o pobiciu byłej premier przez strażników więziennych i jej głodówka sprawiły, że na Zachodzie zaczęto mówić o bojkocie ukraińskiej części Euro 2012.
Polska wstąpi do strefy euro? Prezydent mówi, kiedy Według Bronisława Komorowskiego Polska nie powinna godzić się ze statusem europejskiego państwa drugiej klasy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)