Notowania

eneria
31.03.2010 15:40

Koncerny energetyczne zapłacą za zimowe awarie?

Trzem dystrybutorom grożą kary do 15 proc. ich ubiegłorocznych przychodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Waldemar Deska)

Urząd Regulacji Energetyki wszczął postępowanie o nałożenie kary na trzech dystrybutorów energii elektrycznej: Enion SA i dwóch spółek dystrybucyjnych PGE - powiedziała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

URE od początku lutego sprawdził 14 operatów sieci dystrybucyjnych, próbując określić, czy przyczyną awarii była pogoda czy zaniedbania.

Dotąd największą karę - w wysokości 8 mln zł - URE nałożyło na RWE Stoen za awarię w 2004 roku, kiedy to prądu było pozbawionych około 200 tys. warszawiaków. Po nieskutecznych odwołaniach spółka zapłaciła ją w styczniu tego roku. Enionowi SA (Kraków), PGE Dystrybucji Białystok i PGE Zakładom Energetycznym Okręgu Radomsko-Kieleckiego Dystrybucji grożą kary do 15 proc. ich ubiegłorocznych przychodów.

_ - Główną przyczyną awarii tej zimy była pogoda, ale wobec 3 z 14 dystrybutorów wszczęliśmy postępowanie o nałożenie kary za nieutrzymywanie sieci w należytym stanie _ - poinformowała Głośniewska.

Jak dodała, takie postępowanie może trwać nawet rok.

Urząd wydając koncesję przedsiębiorstwom energetycznym określa warunki, jakie muszą spełniać; jednym z nich jest utrzymanie instalacji technicznych w stanie zapewniającym ciągłą i nieprzerwaną dystrybucję energii.

Awarie zasilania, spowodowane przez osadzający się na liniach energetycznych lód oraz szadź, zaczęły się w Małopolsce 8 stycznia. W najgorszym momencie energii pozbawionych było ponad 40 tys. domów. Brak prądu na początku stycznia odczuło też ponad 8 tys. mieszkańców północnej części woj. śląskiego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ekspert: Polska powinna kupić reaktory III generacji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;polska;powinna;kupic;reaktory;iii;generacji,6,0,601350.html )
* [ Enion nie płaci za brak prądu, URE grozi karami ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/enion;nie;placi;za;brak;pradu;ure;grozi;karami,106,0,600682.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: eneria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz