Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kondycja gospodarstw domowych ponownie lekko pogorszyła się

0
Podziel się:

Barometr Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH w III kw. 2005 r. drugi raz z rzędu nieznacznie spadł - poinformował badający koniunkturę IRG SGH.

Wartość barometru, po osiągnięciu szczytu w I kw. br., w III kw. spadła o 1,8 pkt. proc. do poziomu minus 41,1 pp. wobec spadku o 0,9 pp. w II kw.

"Pomimo spadku wartość barometru pozostała nadal powyżej długookresowej średniej i kontynuowany jest długookresowy trend wzrostowy. Przy czym należy zaznaczyć, że korekta wartości barometru w dużej części związana jest z efektem wysokiej bazy z 2004 r., czyli z tzw. szokiem akcesyjnym. Jeżeli jednak barometr będzie malał w kolejnych kwartałach tendencja może ulec odwróceniu" - napisał Instytut.

Spośród składowych barometru w największym stopniu pogorszeniu uległy oceny dotyczące przewidywanej ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju i przewidywanego poziomu bezrobocia (pogorszenie odpowiednio o 4,2 pp. i 3,7 pp.).

"Jest to już drugi kwartał z rzędu pogorszenia tych ocen, jednak podtrzymujemy nadal hipotezę, że pogorszenie się przewidywań odnośnie poziomu bezrobocia i ogólnej sytuacji ekonomicznej w dużej części wynika z efektu statystycznego wysokiej bazy w 2004 r. Ponadto wskaźniki te w największym stopniu obciążone są czynnikami o charakterze subiektywnym m.in. podatne są na wydarzenia w sferze politycznej i społecznej" - ocenia IRG SGH.

Nadal obserwowana jest negatywna i pogarszająca się ocena perspektyw oszczędzania - spadek o 1,8 pp. Wskaźnik ten permanentnie utrzymuje się na bardzo niskim negatywnym poziomie, a jego zmiany są stosunkowo niewielkie.

Drugi kwartał z rzędu badania IRG pokazały poprawę przewidywań odnośnie przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, czego odbiciem jest wzrost wskaźnika o 2,4 pp.

"Można zaobserwować tendencję poprawy tego wskaźnika w 2005 r., w porównaniu do III kw. 2004 r. wzrósł on prawie o 20 pp." - oceniają eksperci.

W bieżącym kwartale czwarty raz z rzędu IRG SGH odnotowało poprawę oceny bieżącej sytuacji finansowej. Wartość wskaźnika wzrosła o 1,4 pp. do poziomu minus 39,3 pp., co oznacza, iż dynamika wzrostu maleje w porównaniu z poprzednimi kwartałami. Podobnie jak w poprzednich kwartałach najlepiej swoją sytuację finansową oceniają najbogatsi.

Znacząco pogorszyła się ocena ogólnej sytuacji gospodarczej kraju w bieżącym kwartale. Wartość syntetycznego wskaźnika zmniejszyła się o 6,2 pp. do minus 36,4 pp.

Również istotnie pogorszyła się ocena przyszłej sytuacji gospodarczej kraju w bieżącym kwartale. Wskaźnik zmniejszył swoją wartość z minus 26,1 do minus 30,4 pp. Długookresowy trend pozostał jednak wciąż na ścieżce wzrostu.

"Warte jest podkreślenia, że wartość wskaźnika trendu rośnie dla tego pytania od II kw. 2002r. Oczekiwania, co do poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej są najsilniejsze w dużych miastach, jednak w bieżącym okresie uległy znacznemu osłabieniu" - pisze IRG.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)