Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kondycja polskiego przemysłu poprawia się

0
Podziel się:

Prognozy HSBC dla polskiej gospodarki zakładają dalszą zwyżkę tempa wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2014 i względną stabilizację w pozostałych kwartałach.

Kondycja polskiego przemysłu poprawia się
(Sławomir Kłak/ZA Puławy)

W marcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 54 pkt. Tym samym spadł z lutowego poziomu 55,9 pkt. - najwyższego od trzydziestu ośmiu miesięcy. Mimo słabszego odczytu, kondycja sektora nadal ulega poprawie - świadczy o tym wartość wskaźnika powyżej 50 punktów.

Tym samym trwający obecnie okres poprawy warunków sygnalizowany przez wskaźnik PMI został wydłużony do dziewięciu miesięcy. Średnia wskaźnika PMI za I kwartał 2014 roku wyniosła 55,1. Jest to najlepszy kwartalny wynik od IV kwartału 2010 roku (55,9).

Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała: - _ Indeks PMI nadal wskazuje na poprawiające się warunki w sektorze, chociaż w nieco niższym tempie. (...) Spadek wskaźnika PMI w marcu wynikał przede wszystkim z wolniejszego tempa wzrostu produkcji i nowych zamówień. Nowe zamówienia w eksporcie wzrosły w marcu najwolniej od czerwca 2013. Przedsiębiorcy wciąż informują o spadku kosztów produkcji, jak i cen wyrobów gotowych, choć tempo tych spadków maleje. Spadek cen produktów był w marcu najniższy od lipca 2013 roku. _

_ - Nasze prognozy dla polskiej gospodarki zakładają dalszą zwyżkę tempa wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2014 i względną stabilizację w pozostałych kwartałach tego roku - dodaje ekonomistka HSBC. _

Dodatkowo Agata Urbańska-Giner spodziewa się umiarkowanego wzrostu presji inflacyjnej i szacuje, że inflacja pozostanie poniżej celu NBP w tym i przyszłym roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)