Notowania

pmi
04.05.2009 10:30

Kondycja przemysłu minimalnie spadła

Wskaźnik PMI w kwietniu spada z 42,2 do 42,1 punktów - podaje Markit Economics.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fiat Auto Poland)

Wskaźnik PMI w kwietniu 2009 r. nieznacznie spadł do wartości 42,1 wobec 42,2 w marcu - podał w poniedziałek Markit Economics, opracowujący raport.

_ - W kwietniu ponownie odnotowano spadek w polskim sektorze przemysłowym. RBS Poland Manufacturing PMI, złożony wskaźnik opracowany w celu przedstawienia ogólnej kondycji w sektorze przemysłowym odnotował wartość 42,1, niższą od marcowej 42,2. Odczyt ten zasygnalizował słabszy spadek niż średnia za I kwartał 2009 roku _ - napisano w komentarzu do badań.

Jednak ogólne warunki gospodarcze pozostały dość trudne, gdyż zarejestrowano spadek produkcji, nowych zamówień oraz zatrudnienia, podają autorzy badań.

_ - W kwietniu ilość nowych zamówień otrzymywanych przez polskich producentów zarejestrowała ponowny wyraźny spadek. Tempo spadku było nieznacznie szybsze niż w zeszłym miesiącu, jednak słabsze niż trend obserwowany w ostatnich miesiącach 2008 i na początku 2009 roku. Brak nowych zamówień w kwietniu ponownie miał wpływ na plany produkcyjne _ - napisano.

Produkcja spada przez ostatnie jedenaście miesięcy, a ponad 1/3 respondentów zgłosiła spadek w ostatnim okresie badań, wynika z raportu.

_ - Tempo spadku wzrosło w stosunku do marca, jednak było stosunkowo słabe w porównaniu z trendem za ostatnie sześć miesięcy. W kwietniu zaległości produkcyjne w sektorze przemysłowym nadal się zmniejszały. Odzwierciedliło to wolne moce przerobowe, które powstają w wyniku braku nowych zamówień. Jednak tempo spadku zaległości produkcyjnych było najsłabsze od zeszłego września _ - zauważają ekonomiści.

Sytuacja polskiej gospodarki w raportach Money.pl
*Polska gospodarka stanęła w miejscu * Wzrost PKB w I kwartale wyniesie zaledwie 0,7 procent - wynika z analizy Money.pl.
*Końca recesji nie widać. Odbicie dopiero po wakacjach? * Z ankiety Money.pl wynika, że produkcja w marcu była o 5,3 proc. niższa niż przed rokiem.

W kwietniu producenci w wyraźnym tempie kontynuowali zwalnianie pracowników_ : - Tempo spadku zatrudnienia pozostało bliskie trendowi obserwowanemu w I kwartale, który był najgorszym kwartalnym trendem kiedykolwiek odnotowanym przez badania _ - wynika z badań.

_ - Za główny powód spadku zatrudnienia firmy podawały konieczność dostosowania zdolności produkcyjnych w wyniku spadających nowych zamówień _ - dodają autorzy. Ich zdaniem w kwietniu została podtrzymana presja obniżania cen.

_ - Ceny wyrobów gotowych spadają nieprzerwanie przez ostatnie siedem miesięcy, a najnowszy spadek był dotychczas największym w 2009 roku. Firmy połączyły spadające ceny z konkurencyjną presją na rynku i spadającymi cenami surowców _ - napisano.

_ - Po wzroście w lutym i marcu, średnie koszty produkcji spadły w najnowszym okresie badań. (...) Dostawcy natomiast musieli sprostać wzrastającej presji na negocjowanie nowych cen w wyniku słabego popytu na rynku. Wielkość aktywności zakupowej wyraźnie spadła, ponieważ firmy optymalizowały zapasy środków produkcyjnych i dostosowywały je do spadku produkcji _ - dodają autorzy.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: pmi, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz