Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt japońsko-chiński. Władze Tokio twierdzą, że ich myśliwce nie zbliżyły się do samolotu chińskiego

0
Podziel się:

Pekin oskarża japońskie lotnictwo o poważne naruszenie bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

Japońskie myśliwce miały podlecieć blisko chińskiego samolotu
Japońskie myśliwce miały podlecieć blisko chińskiego samolotu (AP/Fotolink/East News)

Japonia zdementowała dzisiaj twierdzenia Chin, że jej myśliwce znalazły się _ niebezpiecznie blisko _ chińskiego samolotu na Morzu Wschodniochińskim i zażądała usunięcia z internetu materiału wideo, który ma być dowodem na zaistnienie takiego incydentu.

Jest to kolejny przejaw kampanii wzajemnych oskarżeń i zaprzeczania im, w jaką Pekin i Tokio wdały się w następstwie trwającego już wiele miesięcy sporu o suwerenność nad grupą niezamieszkałych wysp na Morzu Wschodniochińskim, nazywanych w Japonii Senkaku, zaś w Chinach Diaoyu. W rejonie archipelagu niejednokrotnie dochodziło do incydentów z udziałem samolotów i okrętów obu stron.

Chiny oświadczyły wczoraj, że dwa japońskie myśliwce F-15 podążały za chińskim samolotem Tu-154 i zbliżały się do niego nawet na 30 metrów, _ poważnie naruszając bezpieczeństwo ruchu lotniczego Chin _. Chińskie ministerstwo obrony umieściło na swej stronie internetowej materiał wideo, mający przedstawiać ten incydent.

_ - Uważamy za całkowicie nieprawdziwe twierdzenia Chin, że japońskie samoloty myśliwskie zbliżyły się na 30 metrów do samolotu chińskiego i poważnie naruszyły bezpieczeństwo lotów _ - powiedział dziennikarzom sekretarz generalny japońskiego gabinetu Yoshihide Suga.

_ - Samoloty na wideo są inne _ - wyjaśnił, odpowiadając na pytanie, w jaki sposób Japonia uzasadnia swe stanowisko. Dodał, iż Tokio złożyło w czwartek protest w tej sprawie, domagając się wycofania materiału z internetu.

Reakcją Chin było skierowane do Japonii wezwanie, by _ natychmiast wstrzymała wszystkie swe prowokacyjne wypowiedzi i działania _.

_ - W obliczu tak niezbitych faktów mogę użyć tylko trzech słów dla opisania wypowiedzi tego przedstawiciela japońskich władz - skrajnie bezwstydna, bezsensowna i nierozsądna _ - powiedziała w trakcie codziennego briefingu rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznychspraw zagranicznych Hua Chunying.

Tę najnowszą polemikę poprzedziło złożenie w środę przez Japonię Chinom protestu z powodu - jak to określono - nadmiernego zbliżenia się dwóch chińskich myśliwców do japońskiego samolotu wojskowego, lecącego nad Morzem Wschodniochińskim.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)