Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Biden odwiedzi Polskę i Litwę

0
Podziel się:

Zarówno USA jak i kraje Unii Europejskiej uznały, że referendum będzie pogwałceniem ukraińskiej konstytucji i międzynarodowego prawa.

Konflikt na Ukrainie. Biden odwiedzi Polskę i Litwę
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Wiceprezyent USA Joe Biden odwiedzi Polskę i Litwę między 17 a 19 marca i spotka się z przywódcami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Celem wizyty są rozmowy o Ukrainie oraz potwierdzenie zobowiązań NATO do obrony swych członków - podał wczoraj Biały Dom.

W opublikowanym wczoraj wieczorem krótkim komunikacie Biały Dom poinformował, że podczas podróży do Warszawy i Wilna w dniach 17-19 marca, wiceprezydent Biden _ spotka się z prezydentem i premierem Polski oraz prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii _by przedyskutować wydarzenia na Ukrainie oraz inne kwestie dotyczące regionu".

_ Podczas rozmów wiceprezydent skonsultuje kroki (jakie należy podjąć), by wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzi nasze zobowiązanie do wspólnej obrony wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego, a także nasze nieustanne poparcie dla wszystkich naszych sojuszników i partnerów w Europie _ - głosi komunikat.

Komunikat Białego Domu nie precyzuje szczegółowego planu wizyty. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull poinformował na Twitterze, że Biden ma być w Warszawie przez kilka godzin we wtorek 18 bm.

Wizyta odbędzie tuż po zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Zarówno USA jak i kraje Unii Europejskiej uznały, że referendum będzie pogwałceniem ukraińskiej konstytucji i międzynarodowego prawa oraz zapowiedziały, że nie uznają wyników plebiscytu.

USA zapowiedziały, że jeśli do referendum się odbędzie, to Rosja szybko poniesie tego konsekwencje. Oczekuje się, że zarówno UE jak i USA ogłoszą nowe sankcje, w tym finansowe, wobec Rosjan odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)