Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Gazprom straci na podwyżce cen?

0
Podziel się:

Analitycy przewidują, że Kijów zmniejszy zakupy i nie zdoła w pełni realizować należnych płatności.

Konflikt na Ukrainie. Gazprom straci na podwyżce cen?
(Evgeny Gerashchenko/CC BY-SA 2.5/wikimedia)
bFdMDfNh

Rosyjski potentat gazowniczy Gazprom może w ostatecznym rachunku więcej stracić niż zyskać w rezultacie podwyższenia ceny dostarczanego Ukrainie gazu - wskazali w piątek cytowani przez agencję Reuters rosyjscy analitycy.

Przewidują oni, że Kijów zmniejszy zakupy i nie zdoła w pełni realizować należnych płatności.

Gazprom ogłosił w czwartek, że podnosi cenę gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co stanowi drugą podwyżkę w ciągu trzech dni. Jest to najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu, który dostarcza ten surowiec odbiorcom z Unii Europejskiej po średniej cenie około 370 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

bFdMDfNj

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że wprowadzona w dwa tygodnie po zaanektowaniu Krymu przez Rosję podwyżka jest nie do przyjęcia. Dodał, iż spodziewa się wzmożenia nacisku Moskwy poprzez ograniczenie dostaw na Ukrainę.

_ Nawet jeśli cena jest prawnie uzasadniona, naruszy ona reputację Gazpromu oraz zaszkodzi jego kapitalizacji i w pośredni sposób całemu rosyjskiemu rynkowi akcji _ - powiedział Walerij Niestierow ze Sbierbank CIB. Analitycy, w tym Niestierow, oceniają, że na posunięciu tym Gazprom może stracić w bieżącym roku około 2 mld dolarów.

Poprzednie spory cenowe skłaniały Rosję do wstrzymywania dostaw na Ukrainę, czego skutkiem było ograniczanie eksportu gazu do Europy, pokrywającego w normalnych warunkach 30 proc. jej zapotrzebowania.

Zdaniem analityków Gazprom może znów zakręcić kurki, ale mało prawdopodobne jest, by uczynił to natychmiast z uwagi na zmniejszenie popytu na gaz po zakończeniu sezonu zimowego.

bFdMDfNp

_ Cena wygląda na nierealistyczną w perspektywie długoterminowej _ - zaznaczył Niestierow. Według niego w bieżącym roku Ukraina najprawdopodobniej kupi mniej gazu niż prognozowane wcześniej 25 do 27 mld metrów sześciennych, a Gazprom straci 2 mld dolarów wskutek podwyżki cen i wprowadzenia przez rząd Rosji opłaty eksportowej przy jednoczesnym spadku własnej produkcji o 5 proc.

Również Aleksiej Kokin z Uralsib Capital oczekuje, że podniesienie ceny dla odbiorców ukraińskich pozbawi Gazprom w tym roku około 2 mld dolarów, a Ukraina zmniejszy zakupy gazu w Rosji do 20 mld metrów sześciennych w roku bieżącym i 15 mld w roku 2015.

W ubiegłym roku Gazprom dostarczył Ukrainie 25,8 mld metrów sześciennych gazu za 12 mld dolarów. W roku 2012 było to jeszcze 33 mld metrów sześciennych. Rosja zaspokaja obecnie około połowy ukraińskiego zapotrzebowania na gaz.

Analitycy przypuszczają, że kryzys będzie odroczony do zimy - czyli pory, w której Gazprom wstrzymywał dostawy w trakcie poprzednich sporów. _ Sądzę, że tej zimy będziemy mieli konflikt gazowy _ - powiedział Kokin.

bFdMDfNq

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/177/m289969.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/nie-bedzie-duzo-drozej,170,0,1427114.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie będzie dużo drożej
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m300770.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;tusk;nie;grozi;nam;blokada;dostaw;gazu,140,0,1496460.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Donald Tusk spokojny o dostawy gazu z Rosji
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/39/m245543.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;co;z;dostawa;gazu,174,0,1492142.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina nie ma złudzeń. Ceny gazu w górę do...
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m292636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;podpisala;porozumienie;z;rosja,61,0,1444157.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Janukowycz wybrał porozumienie z Rosją
bFdMDfNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)