Notowania

konflikt na ukrainie
10.06.2014 12:42

Konflikt na Ukrainie. Rosja chce przekształcenia Ukrainy na wzór Bośni i Hercegowiny

- Wyraźną czerwoną linią wytyczoną przez Rosję jest wykluczenie ukraińskiego członkostwa w NATO - pisze Financial Times.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę ograniczają wyznaczane przez Moskwę czerwone linie, w tym stanowczy sprzeciw wobec członkostwa Ukrainy w NATO i idea przekształcenia kraju w konfederację na wzór Bośni i Hercegowiny - pisze Financial Times.

Jak zauważa, przed Poroszenką stoi teraz _ wyjątkowo trudne zadanie żonglerskie _. _ FT _ przywołuje słowa Clifforda Kupchana z Eurasia Group, grupy konsultingowej specjalizującej się w analizach politycznych i gospodarczych, według którego _ wyobrażenia Kremla w sprawie rozwiązania akceptowalnego w minimalnym stopniu są nie do pogodzenia ze stanowiskami USA, Ukrainy i UE _.

Najbardziej wyraźną czerwoną linią wytyczoną przez Rosję jest wykluczenie ukraińskiego członkostwa w NATO. Nieco mniej zarysowaną granicą jest ściślejsza integracja z UE, której najwyraźniej Rosja nie sprzeciwia się _ jako takiej _. Jednak - zauważa cytowany w _ FT _ Kupchan - strona rosyjska postrzega zbliżenie z UE jako _ nierozerwalnie powiązane z członkostwem w NATO _.

Moskwa ma na uwadze fakt, że wszystkich 11 postkomunistycznych członków UE w pierwszej kolejności przystąpiło do sojuszu - wyjaśnia _ FT _, dodając, że Rosja sprzeciwia się wszelkiej integracji z UE, która zagroziłaby jej historycznie bliskim związkom handlowym i gospodarczym z południowo-wschodnią Ukrainą, zwłaszcza w dziedzinie obronności. Jednak jeśli nowy ukraiński przywódca uczyni w tej kwestii nadmierne ustępstwa wobec Moskwy, straci poparcie Majdanu Niepodległości, a demonstranci wszelkie odstąpienie od podpisania umowy z UE lub zwłokę odbiorą jako zdradę.

Moskwa nalega także w sprawie luźnego, niemal konfederacyjnego ustroju dla Ukrainy, który dawałby regionom możliwość wetowania podejmowanych przez Kijów decyzji w kwestii polityki zagranicznej. Scenariusz taki, stanowiący po części gwarancję rosyjskich interesów, wymagałby rozwiązań podobnych do tych z porozumienia pokojowego z Dayton z 1995 roku, na mocy którego nastąpił podział Bośni i Hercegowiny.

Jednak nawet jeśli Kijów i Bruksela przedstawią Moskwie gwarancje, że rosyjskie interesy na wschodzie Ukrainy będą chronione, nie jest przesądzone, że Rosja zgodzi się na ustępstwo w sprawie federalizacji kraju w stylu nowej BiH, co _ jest klątwą dla władz w Kijowie _ - zastrzega _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: konflikt na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz