Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Turczynow nie wyklucza referendum w sprawie jedności państwa

0
Podziel się:

- Nie występujemy przeciwko referendum. Jestem przekonany, że większość Ukraińców wypowie się w nim za jednym, niepodzielnym i demokratycznym państwem ukraińskim - oświadczył Turczynow

Konflikt na Ukrainie. Turczynow nie wyklucza referendum w sprawie jedności państwa
(PrntScreen z LiveInfo)
bFfjowwR

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow nie wykluczył dziś przeprowadzenia referendum w sprawie jedności państwa, które mogłoby się odbyć przy okazji wyborów prezydenckich 25 maja.

Według agencji Interfax-Ukraina miałoby to być referendum w sprawie ustroju państwa. Federalizacji Ukrainy domaga się Rosja.

_ Nie występujemy przeciwko referendum. Jestem przekonany, że większość Ukraińców wypowie się w nim za jednym, niepodzielnym i demokratycznym państwem ukraińskim _ - oświadczył Turczynow na spotkaniu z szefami klubów parlamentu w Kijowie.

bFfjowwT

Zapewnił, że ogłoszona dzień wcześniej operacja antyterrorystyczna na wschodzie kraju, gdzie separatyści prorosyjscy okupują instytucje państwowe, doprowadzi do uregulowania sytuacji w tym regionie. Zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w operacji ma uczestniczyć wojsko.

_ Ta decyzja w pełni odpowiada ukraińskiemu prawu, a w szczególności jego zapisom, które regulują działalność państwa w walce z terroryzmem _ - podkreślił.

P.o. szefa państwa wyraził opinię, że reakcja Rosji na ogłoszenie operacji antyterrorystyczne świadczy, że prowadzi ona agresję wobec Ukrainy.

_ Federacja Rosyjska reaguje bardzo nerwowo, co jeszcze raz potwierdza, że w Donbasie (Donieckie Zagłębie Węglowe) nie mamy do czynienia z konfliktem między Ukraińcami, lecz z otwartą agresją Federacji Rosyjskiego wobec naszego państwa _ - powiedział.

bFfjowwZ

Turczynow ogłosił akcję antyterrorystyczną we wschodnich regionach Ukrainy w niedzielę wieczorem i dał separatystom czas na złożenie broni do godz. 8 rano czasu polskiego w poniedziałek.

Rosja oświadczyła w odpowiedzi, że rozkaz użycia armii przeciwko separatystom jest przestępczy. MSZ w Moskwie zażądało od Zachodu _ wzięcia jego ukraińskich sojuszników pod kontrolę _. _ Zachód jest teraz odpowiedzialny za zapobieżenie wojnie domowej na Ukrainie _ - głosi oświadczenie rosyjskiej dyplomacji.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfjowxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)