Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
06.08.2014 12:56

Konflikt na Ukrainie uderza w polską gospodarkę. Projekt budżetu jak najpóźniej, możliwa deflacja

Resort gospodarki oszacował, jaki wpływ na Polskę będzie miała ekonomiczna wojna Unii Europejskiej z Kremlem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że projekt budżetu państwa na przyszły rok powinien być złożony w maksymalnie późnym konstytucyjnym terminie - tak, by uwzględnić wpływ na naszą gospodarkę problemów w relacjach z Rosją.

aktualizacja 13:58

_ - Złożymy w konstytucyjnym terminie wrześniowym projekt budżetu. W mojej ocenie ze względu na tą niepewność, nieprzewidywalność, powinien być złożony pod koniec września, a nie na początku - maksymalnie późno, po to, żeby był w oparciu o jak najbardziej realne (założenia). Powinien być ostrożny _ - powiedział na środowej konferencji prasowej Piechociński.

Wicepremier przewiduje, że w związku z kryzysem na Ukrainie, a także przez sankcje, polska gospodarka może się rozwijać o 0,6 pkt. proc. wolniej niż mówiły o tym prognozy. Jego zdaniem embargo na polską żywność (nie tylko owoce, ale też wieprzowinę) spowoduje deflację w tym sektorze, która może przekształcić się w ogólną deflację, czyli niekorzystny dla gospodarki spadek cen.

_ - To, co dzieje się z żywnością, może spowodować, że Polska po raz pierwszy od dwudziestu kilku lat, a cały region po raz pierwszy w historii, będzie funkcjonował w warunkach deflacji _ - ocenił Piechociński. Według wcześniejszych wypowiedzi wicepremiera w tym roku nasz eksport na Ukrainę może spaść o 40 proc., a do Rosji o 20 proc.

##Konflikt uderza w polską gospodarkę

Ministerstwo Gospodarki, po serii danych makroekonomicznych za czerwiec, spodziewa się też spadku tempa wzrostu w drugim kwartale do 3,1 proc. z 3,4 proc. w I kwartale, podtrzymując prognozę tempa wzrostu w 2014 roku na poziomie 3,3 proc. MG obniża też prognozę stopy bezrobocia do 12,3 proc. w grudniu z 13,5 proc. prognozowanych wcześniej.

W swoim raporcie miesięcznym analitycy MG podwyższyli prognozę spożycia ogółem do 2,7 proc. z 2,3 proc. wcześniej, spożycia indywidualnego do 3 proc. z 2,5 proc. wcześniej, akumulacji do 6,2 proc. z 0,5 proc. oraz nakładów brutto na środki trwałe do 6 proc. z 4,1 proc. wcześniej.

Według MG inflacja w 2014 roku wyniesie 0,3 proc., podczas gdy wcześniej szacowano inflację na 1,2 proc. MG obniżyło prognozę produkcji w 2014 roku do 4,5 proc. z 6 proc., a podwyższyło produkcji budowlanej do 7 proc. z 5 proc. Deficyt w obrotach towarowych wyniesie 600 mln euro, przy 200 mln euro szacowanych wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie: poradzimy sobie bez jabłek z Polski Według _ Rossijskiej Gaziety _ co trzecie jabłko na rosyjskim rynku pochodziło z Polski. Teraz mają zastąpić je owoce rodzimej produkcji.
Kolejne embargo na mięso. Tym razem dla... Rosja wprowadziła dziś embargo na rumuńską wołowinę. Oficjalnie powodem są wykryte w Rumunii ogniska choroby szalonych krów. Nieoficjalnie wiadomo, że to odpowiedź Moskwy na unijne sankcje.
Tagi: wojna na ukrainie, embargo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz