Notowania

gazprom
14.03.2014 12:21

Konflikt o Krym. Krymska firma naftowa w rękach Rosjan?

Krymskie władze są gotowe sprywatyzować i sprzedać spółkę energetyczną Czornomornaftohaz na przykład rosyjskiemu gigantowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Gazprom)
Niewykluczone, że kupnem Czornomornaftohazu</br>będzie zarządzany przez Aleksieja Millera Gazprom

Władze Krymu, które zapowiedziały, że przejmą znajdującą się na półwyspie własność państwa ukraińskiego, oświadczyły, że jedną z tych firm - spółkę energetyczną Czornomornaftohaz są potem gotowe sprywatyzować i sprzedać np. rosyjskiemu Gazpromowi.

_ - Po nacjonalizacji firmy podejmiemy w sposób jawny decyzję - jeśli pojawi się duży inwestor, jak Gazprom lub inny koncern - by przeprowadzić prywatyzację _ - powiedział wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew.

Czornomornaftohaz jest w regionie Morza Czarnego liderem pod względem wydobycia ropy i gazu z szelfu kontynentalnego.

Dwa dni temu władze Krymu ogłosiły, że wkrótce przystąpią do nacjonalizowania ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terytorium półwyspu. Temirgalijew zapowiedział, że będzie to właśnie Czornomornaftohaz, koleje państwowe i niektóre państwowe ośrodki zdrowia.

Pojutrze na Krymie odbędzie się referendum, w którym postawione zostaną dwa pytania: _ Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR? _ oraz _ Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krymu z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy? _ Ani władze w Kijowie, ani UE nie uznają legalności tego referendum.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gazprom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz