Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Iraku. Rebelianci opanowali dawny zakład broni chemicznej

0
Podziel się:

W fabryce znajduje się skład starych pocisków rakietowych z gazami bojowymi.

Konflikt w Iraku. Rebelianci opanowali dawny zakład broni chemicznej
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Sunniccy dżihadyści zdobyli starą fabrykę, na terenie której znajduje się skład starych pocisków rakietowych z gazami bojowymi. ONZ i USA uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystanie - podała w środę agencja Associated Press.

W liście wysłanym we wtorek do ONZ rząd w Bagdadzie informuje, że na terenie fabryki w Musannie położonej na północny zachód od Bagdadu znajduje się około 2,5 tys. pocisków rakietowych. Ich głowice bojowe były wypełniane w latach 80. gazami bojowymi, w tym sarinem. W piśmie skierowanym do ONZ irackie władze relacjonują, że dawna fabryka została zdobyta przez _ uzbrojone grupy terrorystyczne _ 11 czerwca.

Odnosząc się do doniesień rządu w Bagdadzie ONZ i Stany Zjednoczone uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystania i nie powinna stanowić zagrożenia. Zwracają uwagę, że pociski z sarinem były _ niskiej jakości _ i _ uległy degradacji w ciągu wielu lat przechowywania w niewłaściwych warunkach _. Dodatkowo zwrócono uwagę, że głowice były przeznaczone do zniszczenia. Jednocześnie ONZ twierdzi, że w trakcie utylizacji gazów bojowych pozostają pewne ilości cyjanku, który nadal stanowi duże zagrożenie.

Ambasador Iraku przy ONZ Mohammed Ali Alhakim powiedział, że w związku z zajęciem przez rebeliantów dawnej fabryki władze w Bagdadzie nie będą mogły _ wypełnić swoich zobowiązań i zniszczyć broni (chemicznej) _. Zapewnił, że proces usuwania pozostałości broni masowego rażenia zostanie wznowiony w chwili, kiedy warunki bezpieczeństwa na to pozwolą.

Fabryka w Musannie była głównym miejscem produkcji broni chemicznej w Iraku. Po zakończeniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej pracowali tam inspektorzy z ONZ, których zadaniem była eliminacja arsenału chemicznego. Pracownicy ONZ opuścili fabrykę przed amerykańską inwazją na Irak z 2003 roku.

Od około miesiąca trwa na północy i zachodzie Iraku ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Płn. znowu straszy. Tym razem... Pociski spadły do morza u jej wschodnich wybrzeży.
Szef NATO przestrzega Afganistan przed... - _ Jeśli ten proces wyborczy nie zostanie wyjaśniony przed szczytem NATO we wrześniu, trudno sobie wyobrazić, jak porozumienie mogłoby zostać podpisane przed szczytem _ - uważa Anders Rasmussen.
Obama walczy z nielegalną emigracją Amerykański prezydent poprosił Kongres o dodatkowe 3,7 miliarda dolarów na ten cel.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)