Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Izraelu. Grad rakiet w Beer Szewa

0
Podziel się:

Niepotwierdzone informacje mówią, że pociski spadły w centrum miasta.

Konflikt w Izraelu. Grad rakiet w Beer Szewa
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Miasto znajduje się zaledwie 30 kilometrów od granicy Izraela ze Strefą Gazy. To właśnie stamtąd islamiści wystrzeliwują w ostatnich dniach serie pocisków na izraelskie miasta - po tym, jak zaostrzył się izraelsko-palestyński konflikt.

Aktualizacja 20:35

Niepotwierdzone informacje mówią, że rakiety spadły w centrum miasta. Jedna z nich miała zniszczyć dom mieszkalny, a inna budynek sportowy. Wstępne dane mówią o co najmniej czterech osobach rannych.

Alarm w Jerozolimie

Po południu palestyński Hamas wystrzelił cztery rakiety w kierunku stolicy kraju. W mieście rozległy się syreny, a mieszkańcy pochowali się do schronów. Nikomu nic się nie stało, ale był to drugi przypadek ostrzału Jerozolimy podczas ostatniego konfliktu. Wcześniej palestyńskie rakiety nie dolatywały do Jerozolimy.

Dwie rakiety spadły na tereny niezabudowane na przedmieściach Jerozolimy, a dwie pozostały przechwycił izraelski system Żelazna Kopuła. Nie ma informacji by ktoś ucierpiał. Gdy rakiety zostały wystrzelone w Jerozolimie rozległy się syreny, a mieszkańcy pochowali się do schronów. Eksperci ostrzegają, że rakiety mają coraz lepszy zasięg.

Dwa dni temu izraelska armia rozpoczęła operację _ Obronny Brzeg _, która jest odpowiedzią na wcześniejszy ostrzał ze strony Hamasu. W sumie, w ostatnich dniach na Izrael spadło około pół tysiąca rakiet, a izraelska armia dokonała pół tysiąca nalotów na cele Hamasu w Strefie Gazy. Palestyńczycy twierdzą, że w czasie nalotów zginęło co najmniej 80 osób, w tym kilkunastu cywilów. Rannych miało zostać 500 osób.

Niezawodna Żelazna Kopuła?

Izraelski system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła zestrzelił około 90 proc. palestyńskich rakiet, które wystrzelono w tym tygodniu ze Strefy Gazy - poinformowali przedstawiciele władz Izraela i USA.

Oznacza to, że skuteczność systemu poprawiła się w porównaniu z jego wcześniejszym użyciem przeciwko palestyńskim rakietom w 2012 roku, gdy przechwycono 85 proc. z nich.

Według władz Izraela, w trwających od poniedziałku atakach Hamas użył ponad 320 rakiet, z których przechwycono co najmniej 72. Większość pozostałych spadła na tereny niezamieszkałe nie wyrządzając żadnych szkód. Rakiety spowodowały ranienie kilku osób, ale ofiar śmiertelnych nie było.

W podjętych w odpowiedzi izraelskich atakach lotniczych na Strefę Gazy zginęło ponad 80 Palestyńczyków.

Według źródeł izraelskich palestyńscy bojownicy w Strefie Gazy dysponują między innymi dostarczonymi przez Syrię i Iran artyleryjskimi pociskami rakietowymi M302 z głowicami bojowymi o masie 144 kilogramów. Zasięg przeprowadzonych w tym tygodniu ataków wynosił do 115 kilometrów obejmując strefę, w której leżą Jerozolima, Tel Awiw i Hajfa, a także ośrodek nuklearny w mieście Dimona.

Rafael cały czas pracuje nad ulepszeniem Żelaznej Kopuły, by przechwytywała ona wyłącznie rakiety zagrażające konkretnym celom, ignorując pozostałe pociski. _ - Bez przerwy wprowadzaliśmy modyfikacje do zaprogramowania systemu, także w trakcie jego bojowego użycia _ - powiedział rzecznik firmy. Zasięg przechwytywania zwiększono w ten sposób do 150 kilometrów.

_ Ataki na ludność cywilną są niedopuszczalne _

Sekretarz stanu John Kerry, który prowadzi w Pekinie rozmowy z chińskimi przywódcami, oświadczył, że Bliski Wschód przeżywa _ niebezpieczny moment _.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu w przeprowadzonej rozmowie telefonicznej, iż wobec gwałtownego pogarszania się sytuacji _ konieczne jest pilne przerwanie konfliktu zbrojnego w Gazie _. Kreml podkreślił w komunikacie, że do rozmowy doszło z inicjatywy strony izraelskiej.

_ - Żaden kraj nie może pogodzić się z atakami rakietowymi na cywilną ludność, akceptujemy więc prawo Izraela do obrony _ - powiedział Kerry. Izrael - dodał - _ ma prawo bronić się przed atakami _ Hamasu, ale skutki przemocy są _ bardzo niebezpieczne _ zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków.

Wezwał obie strony do podjęcia dialogu i przywrócenia stanu zawieszenia broni, podkreślając, że _ deeskalacja kryzysu leży w interesie wszystkich _.

Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że przeprowadził rozmowy telefoniczne z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, aby zbadać, czy istnieje jakaś droga do przywrócenia pokoju.

Przed niebezpieczeństwami płynącymi z eskalacji konfliktu ostrzegł również sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Na sesji nadzwyczajnej w tej sprawie zbiera się w czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawa operacja na Ukrainie. Kolumna pancerna u bram Doniecka To już regularna wojna. Trwa operacja przeciwko prorosyjskim rebeliantom na wschodzie Ukrainy.
Putin pożycza pieniądze Białorusi. Na co? Kredyt jest oprocentowany na 4 proc. w skali rocznej i ma być spłacona w 14 równych ratach co pół roku, poczynając od 2017 r.
Tragiczny bilans wojny. 171 tys. zabitych Trwający od ponad trzech lat krwawy syryjski konflikt wewnętrzny spowodował już co najmniej 171 tys. ofiar śmiertelnych.
Schaeuble: Działania Amerykanów są głupie Po odkryciu dwóch domniemanych szpiegów działających dla Stanów Zjednoczonych, Niemcy zaostrzają ton wobec Waszyngtonu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)