Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w JSW. Nie chcą rozmów z zarządem

0
Podziel się:

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie przyjęli zaproszenia
zarządu firmy na rozmowy, poświęcone akcjom pracowniczym i innym rozwiązaniom związanym z wprowadzeniem spółki na giełdę.

Konflikt w JSW. Nie chcą rozmów z zarządem
(jsw.pl)

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie przyjęli zaproszenia zarządu firmy na rozmowy, poświęcone akcjom pracowniczym i innym rozwiązaniom związanym z wprowadzeniem spółki na giełdę. Terminu kolejnych negocjacji na razie nie wyznaczono.

Związki uważają za bezprzedmiotowe bezpośrednie rozmowy z zarządem spółki - chcą rozmawiać, jak dotąd, w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach. Liczą, że w środę wojewoda śląski wyznaczy termin takiego spotkania. Wiele wskazuje na to, że może ono odbyć się w piątek.

_ - Wielokrotnie mówiliśmy, że formuła bezpośrednich rozmów z zarządem wyczerpała się, tym bardziej, że mamy rozmawiać o sprawach, które nie są w gestii zarządu, a ministerstw: gospodarki i skarbu _ - powiedział wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Dodał, że związkowcy przekazali wojewodzie, a za jego pośrednictwem obu ministerstwom, projekt porozumienia dotyczącego zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW, gdy firma trafi na giełdę. Chodzi m.in. o odpowiednie zmiany w statucie spółki. Według Brudzińskiego, w środę projekt mają analizować grupy robocze w obu resortach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;jsw;nie;wierza;rzadowi;ale;rozmawiaja,177,0,823473.html) W JSW nie wierzą rządowi, ale rozmawiają

_ - Chcielibyśmy, aby pod porozumieniem w tej sprawie, oprócz przedstawicieli ministerstw i związków z JSW, podpisali się także szefowie górniczych central związkowych _ - zapowiedział Brudziński.

Związkowcy analizują także projekt porozumienia dotyczącego akcji pracowniczych, jaki otrzymali z ministerstwa skarbu. Precyzuje on m.in. kwestie przydziału akcji dla pracowników nieuprawnionych do nich ustawowo. Strona społeczna wskazuje jednak, że wiele spraw związanych z akcjami pracowniczymi wymaga jeszcze ukonkretnienia i ustaleń.

_ - Ilość akcji ma być uzależniona od stażu pracy, jednak jak dotąd nie określono grup pracowniczych - np. pracowników zatrudnionych od 3 do 5 lat, czy od 5 do 15 lat - ze wskazaniem, jaka ilość akcji będzie przysługiwać w poszczególnych grupach _ - wyjaśnił wiceszef Solidarności.

Porozumienie dotyczące akcji JSW, które ma otrzymać załoga po wprowadzeniu firmy na giełdę, ma być drugim porozumieniem poprzedzającym upublicznienie firmy. W miniony czwartek związkowcy parafowali tzw. porozumienie zbiorowe o zachowaniu uprawnień pracowniczych do czasu wejścia w życie nowego układu zbiorowego pracy. Częścią tej umowy są 10-letnie gwarancje zatrudnienia.

Kolejne porozumienie ma dotyczyć rozwiązań oferowanych załodze w związku z upublicznieniem ich firmy. Chodzi o darmowe akcje dla wszystkich pracowników (a nie tylko uprawnionych do tego ustawowo), możliwość zakupu dodatkowych akcji (więcej niż inni inwestorzy indywidualni) i otrzymania pożyczek na ten cel, a także możliwość spieniężenia akcji (poprzez pożyczki pod zastaw walorów) przed upływem 2-letniej blokady ich sprzedaży, przy zachowaniu prawa do dywidendy w tym okresie. Pracownicy uprawnieni otrzymają średnio 31,7 sztuk akcji, a nieuprawnieni ustawowo - średnio 19.

Kolejne - trzecie - porozumienie ma dotyczyć gwarancji zachowania przez Skarb Państwa władztwa korporacyjnego w JSW i innych spółkach węglowych, w przypadku ich prywatyzacji. Resort zapewnia, że państwo zachowa ponad 50 proc. akcji JSW. Ministerstwo Gospodarki w ubiegłym tygodniu przedstawiło związkom projekt zmian (głównie w statucie JSW), które zagwarantują władztwo korporacyjne państwa w firmie; związkowcy przedstawili natomiast własny projekt w tym zakresie.

Po podpisaniu pierwszego porozumienia dotyczącego spraw pracowniczych związkowcy zawiesili protesty. W środę chcą jednak przekazać zarządowi wyniki swoistego referendum, jakie przeprowadzili w minionym tygodniu w firmie. Pracownicy podpisywali oświadczenia, w których wyrażali zgodę na wielokrotne protesty w terminach i formach wyznaczonych przez związki. Według Brudzińskiego, w takim referendum wzięło udział ok. dwie trzecie załogi, z czego większość poparła protesty.

Referendum w tej formie zorganizowano w związku z wątpliwościami, czy poprzednie, kwietniowe głosowanie, w którym ponad 95 proc. załogi poparło protest, jest jeszcze obowiązujące, skoro 18 kwietnia związki zorganizowały dobowy strajk w kopalniach.

Zgodnie z planem resortu skarbu, JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Aby jednak złożyć prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego, potrzebne są uchwały walnego zgromadzenia firmy, którego funkcje wypełnia minister gospodarki. Terminu walnego dotąd nie wyznaczono, bo Waldemar Pawlak czeka na porozumienie społeczne.

Przedstawiciele resortów oceniali wcześniej, że jeżeli uda się szybko podpisać porozumienie, a procedury w KNF przebiegną sprawnie (zwykle trwa to ok. miesiąca), czerwcowy termin debiutu będzie realny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;strajk;wloski;w;jsw;-;do;skutku,3,0,820227.html) Będzie strajk włoski w JSW - do skutku Górnicy będą strajkować do czasu osiągnięcia satysfakcjonującego dla związków porozumienia. Jeśli nie dojdzie do niego - planują strajk generalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;jsw;pawlak;studzi;emocje,200,0,816584.html) Prywatyzacja JSW: Pawlak studzi emocje - Nie prywatyzuje się firmy, w której jest awantura społeczna; chyba, że chce się sprzedać ją za byle jakie pieniądze, ale nie o to chodzi - mówi minister gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/buzek;zwiazki;maja;prawo;do;takich;reakcji,71,0,814919.html) Buzek: Związki mają prawo do takich reakcji Zdaniem szefa Parlamentu Europejskiego Jastrzębska Spółka Węglowa ma szanse zostać potentatem.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)