Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres USA zatwierdził pomoc dla Ukrainy i sankcje dla Rosji

0
Podziel się:

W amerykańskim Kongresie za odpowiednimi projektami głosowała ogromna większość deputowanych.

Kongres USA zatwierdził pomoc dla Ukrainy i sankcje dla Rosji
(kevindooley/CC/Flickr.com)

Obie izby Kongresu USA porozumiały się i przyjęły ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów oraz nałożeniu sankcji na Rosję, by ukarać ją za aneksję ukraińskiego Krymu. Ponadto ministerstwo handlu USA wstrzymuje wydawanie zezwoleń amerykańskim firmom na eksport do Rosji potencjalnie niebezpiecznych produktów.

Zarówno w Senacie, jak i Izbie Reprezentantów za odpowiednią legislacją głosowała ogromna większość deputowanych. Umożliwiła to wcześniejsza decyzja Demokratów, by usunąć z ustawy zapisy o zgodzie Kongresu na reformę Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z 2010 roku, na co nie chcieli zgodzić się Republikanie.

Legislacja, która wymaga już tylko podpisu prezydenta USA, obejmuje pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów oraz 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej. Ponadto ustawa senacka przewiduje dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy.

Jak tłumaczył przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez, środki mają pomóc ustabilizować ukraińską gospodarkę oraz wesprzeć programy walki z korupcją czy wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego.

Amerykańscy parlamentarzyści zgodzili się też z polityką administracji Baracka Obamy ws. nakładania sankcji na Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka, interwencję wojskową na Krymie i podważanie suwerenności terytorialnej Ukrainy. Ponadto w myśl ustawy administracja USA mogłaby nakładać sankcje wizowe oraz zamrażać aktywa najbardziej skorumpowanych Rosjan bez bezpośredniego związku z Ukrainą. Poprawkę w tej sprawie przyjęto z inicjatywy republikańskiego senatora Johna McCaina.

Biały Dom nalegał początkowo, by ustawa obejmowała też zgodę Kongresu na reformę MFW, która zakłada m.in. podwojenie kapitału Funduszu oraz zmianę organizacji instytucji, by większe wpływy miały w MFW rosnące gospodarki, takie jak Chiny, Brazylia czy Indie. USA są jedynym dużym krajem, który wciąż nie przyjął uzgodnionej już cztery lata temu reformy. Szacowany koszt reformy dla USA to 315 mln dolarów w 2014 roku, co - jak ocenił Menendez - jest stosunkowo niewielką sumą, zważywszy że budżet USA wynosi 3 bln dolarów.

Ta propozycja natrafiła jednak na opór Republikanów, którzy argumentowali, że obecne środki MFW są wystarczające, by Fundusz mógł realizować swą misję. By nie blokować dłużej całej ustawy, w tym pilnie potrzebnej Ukrainie pomocy finansowej, Demokraci i Biały Dom ostatecznie zrezygnowali z żądań reformy MFW.

Wstrzymanie eksportu do Rosji

Od prawie miesiąca ministerstwo handlu USA wstrzymuje wydawanie zezwoleń amerykańskim firmom na eksport do Rosji potencjalnie niebezpiecznych produktów. To kolejny, dotąd nie nagłaśniany, sposób ukarania Moskwy za aneksję Krymu.

Jako pierwszy o tej formie sankcji doniósł już w środę _ The Cable _ - blog _ Foreign Policy _. Poinformował, że od 1 marca 2014 roku Biuro ds. przemysłu i bezpieczeństwa (BIS) w ministerstwie handlu zawiesiło wydawanie nowych licencji na eksport do Rosji przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych o tzw. podwójnym zastosowaniu (jak lasery, strzelby czy materiały wybuchowe). Ponieważ mogą być wykorzystane nie tylko do celów cywilnych, ale także wojskowych, ich eksport wymaga wcześniejszej aprobaty BIS.

W 2013 roku BIS zatwierdziło aż 1832 kontrakty na sprzedaż takich produktów do Rosji o łącznej wartości 1,5 mld dolarów. Wstrzymanie wydawania nowych zezwoleń naturalnie zaszkodzi interesom amerykańskich eksporterów. Do kategorii produktów potencjalnie niebezpiecznych zalicza się także konie, transportowane do Rosji drogą morską. Jak podał _ The Cable _, w 2013 roku USA sprzedały do Rosji konie o wartości 2 mln dolarów.

Ponadto, jak doniósł blog _ Foreign Policy _, powołując się na anonimowego urzędnika Departamentu Stanu, USA zawiesiły aż do odwołania wydawanie zezwoleń na eksport do Rosji tzw. _ artykułów i usług obronnych _.

Zdaniem _ The Cable _ fakt, że administracja USA nie ogłosiła publicznie decyzji o zawieszeniu wydawania licencji, może wynikać z tego, że nie wiadomo, jak skuteczny będzie to środek. USA nie anulowały bowiem istniejących kontraktów, a jedynie odmawiają zgody na nowe. Ponadto Moskwa mogłaby kupić te potencjalnie niebezpieczne produkty od firm w innych krajach. Jak dotąd rząd odmówił złożenia wyjaśnień.

W odpowiedzi na wojskową interwencję Rosji na Krymie oraz nielegalną zdaniem wspólnoty międzynarodowej aneksję półwyspu, USA nałożyły już sankcje w postaci zamrożenia aktywów i/lub zakazu wizowego wobec około 30 Rosjan, w tym wysokiej rangi urzędników i osób z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina, a także kilku oligarchów, którzy dorobili się przy nim ogromnych majątków. Sankcjami objęty został też Bank Rossija z Petersburga, obsługujący wielu ludzi ze szczytów rosyjskiej władzy.

Ponadto prezydent Barack Obama zagroził sankcjami wobec kluczowych sektorów gospodarki Rosji (finansowego, energetycznego, obrony, metalowego i górnictwa oraz inżynieryjnego), jeśli Kreml będzie eskalować sytuację na Ukrainie, np. wysyłając swe wojska do wschodnich i południowych regionów kraju. W tym celu prezydent Obama podpisał specjalny dekret, który umożliwi ministrowi skarbu USA nałożenie sankcji na sektory rosyjskiej gospodarki i działające w nich firmy w każdej chwili, bez zgody Kongresu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)