Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec kryzysu w motoryzacji. Dwucyfrowy wzrost sprzedaży

0
Podziel się:

Polska znalazła się wśród liderów rynku. Dzięki ulgom podatkowym auta sprzedają się najlepiej od lat.

Koniec kryzysu w motoryzacji. Dwucyfrowy wzrost sprzedaży
(Stangot/Dreamstime)

Pierwszy miesiąc 2014 r., europejski rynek samochodowy zakończył na 5,5 proc. plusie - tak wynika z najnowszych danych ACEA, Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów. W styczniu Europejczycy kupili blisko 936 tys. nowych samochodów osobowych. W Polsce natomiast z salonów wyjechało aż o 11 proc. osobówek więcej niż rok temu i jest to najlepszy miesięczny wynik od prawie dwóch lat.

Zdaniem przedstawicieli Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, za sprawą okienka derogacyjnego w lutym i marcu będziemy mieć do czynienia z jeszcze większym popytem na nowe samochody.

Styczeń to siódmy miesiąc z kolei, w którym w Polsce odnotowaliśmy wzrost rejestracji samochodów osobowych. Jednocześnie wypracowany wynik wolumenowy jest najlepszym od marca 2012 r. A wszystko to za sprawą krótkiego powrotu do kratek, dzięki któremu polskie firmy korzystają z możliwości odliczenia całego podatku VAT.

_ - Spodziewamy się, że w lutym i marcu, kiedy okienko derogacyjne będzie jeszcze obowiązywać, wyniki sprzedaży i rejestracji samochodów osobowych będą jeszcze lepsze. W styczniu wielu producentów dopiero przygotowywało specjalne oferty sprzedaży „kratek" i dopiero teraz będą w stanie na bardzo wysoki popyt odpowiedzieć odpowiednią podażą - _mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, członek Polskiej Izby Motoryzacji.

W styczniu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 29,18 tys. nowych samochodów osobowych (wliczając tzw. kratki), czyli o ponad 11 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2013 r. Samych samochodów osobowych z homologacją ciężarową, czyli _ kratek _, z polskich salonów osobowych wyjechało nieco ponad 2 tys.

Piąty miesiąc wzrostu w Unii Europejskiej

Również w Europie styczeń był piątym miesiącem z rzędu, w którym liczba rejestracji była wyższa niż przed rokiem. W pierwszym miesiącu 2014 r. Europejczycy kupili prawie 936 tys. aut osobowych, i choć jest to o 5,4 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku, to wolumenowo mamy jeden z najsłabszych wyników styczniowych w ciągu ostatniej dekady.

Do głównych rynków, które w styczniu odnotowały wzrosty należą Niemcy (+7 proc. r/r), Francja (+0,5 proc. r/r), Włochy (+3 proc. r/r) i Wielka Brytania (+7 proc.).

_ - Mamy nowy rok i nowe dane, ale Wyspy Brytyjskie nadal pozostają fenomenem w skali europejskiej - od ponad dwudziestu miesięcy mogą chwalić się wzrostem rejestracji i w tym momencie trudno jest nam określić, jak długo ten trend będzie jeszcze trwał - _ mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

W Polsce numerem jeden [Skoda](https://moto.wp.pl/skoda-6062003131745409c), w Europie Volkswagen

Jak podaje PZPM, najchętniej kupowanym samochodem w styczniu br. w segmencie osobówek w Polsce była Skoda (ponad 4 tys. sprzedanych modeli), tuż za nią uplasowały się Volkswagen
i Toyota. Polacy nadal najchętniej kupują Skodę Oktavię, a potem Toyotę Auris. Nieco inaczej prezentuje się europejska mapa producentów. W Europie najlepiej radzi sobie marka Volkswagen z ponad 122 tys. sprzedanymi autami – mówi Jacek Opala.

Co nas czeka w 2014 r.?

_ - Wyniki rejestracji samochodów osobowych w Polsce po pierwszym miesiącu skłaniają mnie do optymistycznego przypuszczenia, że obecny rok dla naszej branży motoryzacyjnej będzie lepszy od minionego. Jeśli w lutym i marcu „kratki" ściągną do salonów jeszcze więcej klientów, liczba 310–320 tys. nowych rejestracji w tym roku, co da nam ok. 5-10 proc. wzrost r/r, jest się moim zdaniem realna - _ocenia Paweł Gos.

W materiale prasowym zostały wykorzystane dane ACEA, Głównego Urzędu Statystycznego, Centralnej Ewidencji Pojazdów, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Exact Systems Sp. z o.o. działa od 2004 r. i jest dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Firma posiada swoje przedstawicielstwa w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rosji, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)