Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec lata nie nastraja Polaków zbyt optymistycznie

0
Podziel się

We wrześniu nastąpił spadek nastrojów konsumenckich.

Koniec lata nie nastraja Polaków zbyt optymistycznie
(Symlinked/CC/Flickr)
bEhtrbEB

We wrześniu nastąpił spadek nastrojów konsumenckich - wynika z najnowszego sondażu Pentora.

Grupa ankietowanych licząca tysiąc osób oceniła stan swoich osobistych finansów jak i sytuację ekonomiczną w Polsce jako gorsze niż w sierpniu. Co więcej, już drugi miesiąc z rzędu maleje odsetek ludzi oceniających aktualną sytuację gospodarczą kraju jako lepszą niż przed rokiem (spadek z 16 do 9 proc.).

_ Podobnie postrzegana jest sytuacja finansowa gospodarstw domowych, którą jako lepszą niż przed rokiem określa 10 proc., o 7 punktów proc. mniej niż w lipcu i 3 punkty niż w sierpniu _ - napisano w komentarzu do badań.

bEhtrbED

Jednocześnie z badań wynika, że wzrastają obawy wobec przyszłości. Wśród respondentów maleje grupa tych, którzy wierzą w poprawę wyników gospodarczych w przyszłym roku (29 proc., mniej o 6 punktów proc.). Mniejszy jest także odsetek oczekujących poprawy stanu finansów osobistych (17 proc., mniej o 4 punkty proc.).

_ Gorszym nastrojom konsumenckim towarzyszy spadek poparcia dla przemian politycznych i gospodarczych, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku (z 70 do 66 proc.) _ - podaje Pentor. Zdecydowanie niższy jest również poziom zadowolenia ze sprawowania władzy przez kluczowe instytucje i osobistości krajowej i lokalnej sceny politycznej (przeciętnie o 10 punktów proc. z wyjątkiem Prezydenta RP) .

Nie zmieniły się natomiast stosunek Polaków do inwestycji zagranicznych w naszym kraju, ani postrzeganie siły polskiej waluty.

_ Przyczyn spadku nastrojów konsumenckich upatrujemy przede wszystkim we wzroście niepewności o materialne warunki życia, chociaż nie można wykluczyć, że w jakiejś mierze na pogorszenia nastrojów może oddziaływać konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Społeczny dyskurs na temat stanu finansów publicznych, zapowiedź podwyżki stawki VAT oraz kwestia ewentualnego podwyższenia wieku emerytalnego są przedmiotem wzrastających lęków i obaw, zwłaszcza wśród starszych i słabszych grup społecznych _ - podsumowano wyniki badań.

bEhtrbEJ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiekszosc;gospodarstw;domowych;nie;ma;oszczednosci,202,0,611786.html) Większość gospodarstw domowych nie ma oszczędności CBOS: Pieniądze odłożyło tylko 37 proc. gospodarstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nastroje;konsumentow;nieznacznie;ale;w;gore,180,0,649140.html) Nastroje konsumentów nieznacznie, ale w górę Chociaż od kilku miesięcy nastroje poprawiają się, to wciąż pesymiści przeważają nad optymistami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t92699.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poprawily;sie;nastroje;konsumentow,153,0,616601.html) Poprawiły się nastroje konsumentów W kwietniu mniej obawialiśmy się bezrobocia. Dlatego wzrósł nasz apetyt na zakupy.
bEhtrbFe
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)