Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec marzeń o białych kołnierzykach

0
Podziel się:

To czas na elektryków, spawaczy techników komputerowych i ludzi z konkretnymi zawodami - mówi Agnieszka Bulik - wiceprezes Polskiego Forum HR.

Koniec marzeń o białych kołnierzykach
(attator/iStockphoto)

Młodzi bezrobotni muszą brać, co jest. Czas na elektryków, spawaczy techników komputerowych i ludzi z konkretnymi zawodami - mówi Agnieszka Bulik - wiceprezes Polskiego Forum HR.

Dodaje, że dobrobytu w kraju nie zbudujemy na tym, że będziemy mieli samych magistrów. Potrzebni są ludzie, którzy są specjalistami, a jeśli chodzi o przemysł, wciąż jest zapotrzebowanie na robotników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Mimo spowalniania gospodarki takie zapotrzebowanie wciąż istnieje. Zawodem przyszłości jest również programista - podkreśla Agnieszka Bulik.

Tymczasem młodzi ludzie o takim przygotowaniu to rzadkość. Niewielu z nich ma konkretny, przydatny na rynku pracy zawód. Poza tym brakuje im doświadczenia, co bardzo przeszkadza pracodawcom. Prowadzący własną firmę Stanisław Kakietek mówi, że dla niego korzystniejsze jest zapłacenie więcej osobie doświadczonej, niż mniej tej bez doświadczenia.

Także inna właścicielka firmy Bożena Szymańska mówi, że nie tylko woli zatrudniać osoby, które gdzieś już pracowały ale także podczas załatwiania spraw w urzędach, woli zwrócić się do osób starszych, które wiedzą więcej i potrafią ją obsłużyć jak należy.

Doświadczenie jednak gdzieś trzeba zdobyć. Szkoda, że tak pożądana współpraca biznesu z nauką wciąż niedomaga. Zdaniem pracodawców potrzebne są też takie rozwiązania, które sprawią, że przyuczanie do zawodu osób tuż po szkole będzie opłacalne. Bo teraz i koszty pracy są wysokie i oczekiwania płacowe młodych są często zawyżone. Sama młodzież mówi, że nie chce astronomicznych wynagrodzeń ale nie chce też zarabiać tyle, by nie móc się utrzymać. Tymczasem zaś bezrobocie wśród osób młodych wynosi w Polsce 27,8 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak chcą walczyć z bezrobociem wśród młodych Bezrobocie wśród młodych jest dużym problemem w UE - szacuje się, że w tej grupie jest ono średnio dwa razy wyższe niż ogólnie.
W pośredniaku szału nie ma Co o pośredniaku mówią Joanna z Utah, Rafał z podopieczną MOPS-u, Agnieszka, której ciężko było w sklepie zoologicznym i Mariusz, jego stały bywalec.
Zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo chce... Resort pracy chce poprawić efektywność urzędów pracy, by więcej osób znajdowało zatrudnienie.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)