Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec preferencji handlowych dla Rosji, ale to jej nie zaszkodzi

0
Podziel się:

Ogłoszona przez Biały Dom decyzja ma głównie znaczenie symboliczne, bo w znikomym stopniu dotknie rosyjski eksport.

Koniec preferencji handlowych dla Rosji, ale to jej nie zaszkodzi
(jurvetson/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama powiadomił Kongres, że planuje wycofanie Rosji z tzw. powszechnego systemu preferencji celnych (GSP), umożliwiającego m.in. bezcłowy import niektórych towarów z państw słabo rozwiniętych - poinformował Biały Dom.

Podkreślono, że Rosja _ jest wystarczająco zaawansowana ekonomicznie _ i nie wymaga dłużej specjalnego traktowania, zarezerwowanego dla krajów słabo rozwiniętych.

_ - Jak tylko Rosja zostanie wycofana z GSP, rosyjskie towary importowane do USA będą podlegały normalnym, a nie preferencyjnym stawkom celnym _ - poinformowano w komunikacie Białego Domu.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden wskazała, że _ działania Rosji wobec Ukrainy, choć nie mają bezpośredniego związku z decyzją prezydenta dotyczącą kwalifikowania się do korzyści wynikających z GSP, sprawiają, że uczynienie tego kroku teraz jest szczególnie stosowne _. Hayden dodała jednak, że Rosja i tak zostałaby automatycznie wycofana z GSP do 2016 roku.

Generalny System Preferencji Celnych (z ang. General System of Preference) to system zasad regulujący wymianę dóbr i usług z krajami słabo rozwiniętymi. Dzięki niemu te państwa mają możliwość eksportu towarów do państw wysokorozwiniętych bez opłat celnych lub po zredukowanych stawkach.

Ogłoszona przez Biały Dom decyzja ma głównie znaczenie symboliczne, bo w znikomym stopniu dotknie rosyjski eksport. Według ministerstwa handlu w 2012 roku import z Rosji do USA osiągnął wartość około 29 mld dolarów, z czego tylko towary o wartości 544 mln skorzystały z preferencyjnego systemu GSP.

Eksport amerykańskich towarów do Rosji w 2013 r. wyniósł 11,2 mld dolarów, o 4,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Natomiast import z Rosji wyniósł 27 mld dolarów, o 8,2 proc. mniej niż w 2012 roku. Rosja jest obecnie 28. największym rynkiem eksportowym dla towarów amerykańskich.

GSP powstało w 1975 roku w ramach Światowej Organizacji Handlu, by dać dodatkowy bodziec rozwoju państwom o najmniej konkurencyjnych gospodarkach. System preferencji taryfowych w postaci zerowych lub zredukowanych stawek celnych prowadzi też Unia Europejska. Rosja straciła możliwość korzystania z preferencyjnego traktowania w handlu z UE już 1 stycznia 2014 roku wraz z 60 innymi krajami.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie koalicja skarżących Rosję w WTO Stany Zjednoczone planują przyłączyć się do sprawy, którą Unia Europejska wnosi w związku z pobieraną przez ten kraj opłatą recyklingową
Kerry mówi o "spreparowanym" referendum Sekretarz stanu USA, zapowiada dalsze kroki w sprawie kryzysu na Ukrainie. Moskwa odrzuciła propozycje Kijowa.
Naciski na prezesów by nie jechali do Rosji Biały Dom chce by prezesi amerykańskich gigantów, zrezygnowali z udziału w międzynarodowym forum gospodarczym w Petersburgu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)