Notowania

stocznia
04.11.2008 10:10

Koniec sporu o stocznie?

Komisja Europejska analizuje list z warunkami kompromisu, wysłany przez polski rząd. Wstępne reakcje są pozytywne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

*Wiele wskazuje na to, że kończy się spór Komisji Europejskiej z Polską dotyczący rozwiązania sytuacji stoczni w Gdyni i Szczecinie. *

Rząd w Warszawie zgodził się na zaproponowany przez Brukselę plan dobrowolnej likwidacji zakładów, o czym poinformował w wysłanym wczoraj liście. Komisja go otrzymała i rozpoczęła analizę.

Wstępne reakcje kilku unijnych urzędników, z którymi rozmawiało Polskie Radio są pozytywne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to co powinno się znaleźć w liście było wcześniej wynegocjowane z Komisją Europejską. Pozostaje jeszcze tylko dokładnie sprawdzić, czy nie ma w nim niespodzianek, czegoś, co nie było uzgodnione.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Grad ma nowy plan dla stoczni? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;ma;nowy;plan;dla;stoczni,112,0,382832.html )
* [ **Grad ulega Brukseli. Stocznie uratowane? ** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;ulega;brukseli;stocznie;uratowane,182,0,382646.html )
* [ Rząd zaakceptował plan dla stoczni ]( http://news.money.pl/artykul/rzad;zaakceptowal;plan;dla;stoczni,48,0,382768.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Jeśli kompromis zostanie oficjalnie potwierdzony, to po wprowadzeniu zmian do polskiego prawa, mogą rozpocząć się przygotowania do przetargu, podczas którego majątek stoczni zostanie podzielony na kawałki. Część majątku zostanie zlikwidowana, co pozwoli na spłatę długów i zwrot pomocy publicznej, tak by nowe spółki nie były już tym obciążone.

Jeśli znajdzie się nabywca, który będzie chciał kupić cały podzielony na części majątek, będzie mógł to zrobić i dalej produkować statki. Poza tym, zgodnie z kodeksem pracy, ma też obowiązek przejąć pracowników, Komisja nie będzie się sprzeciwiać.

Tagi: stocznia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz