Notowania

ue
05.12.2007 06:32

Koniec taniej żywności

Ceny produktów spożywczych na całym świecie będą rosnąć. A w 2020 r. zbierzemy o 16 proc. mniej zbóż niż teraz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Eksperci z International Food Policy Research Institute są przekonani, że po latach utrzymywania się na niskim poziomie ceny żywności pójdą w górę. Powód - zmiany klimatu i rosnące zapotrzebowanie na żywność w szybko rozwijających się krajach, takich jak Chiny i Indie.

Joachim von Braun szef działającej w Waszyngtonie grupy badawczej uważa, że czas taniejącej od momentu, gdy naukowcy stworzyli odmiany zbóż dające wysokie plony. żywności jest już za nami. j

"Ostatnio ceny żywności drożały w latach 1973-74. le dziś sytuacja jest zupełnie inna. "Przede wszystkim znacznie wyższe jest ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi" - mówi von Braun.

Instytut stwierdza w raporcie, że głód i niedożywienie mogą być coraz większym problemem, bo biedne, rolnicze społeczeństwa - takie jak w Afryce - są najbardziej narażone na negatywny wpływ globalnego ocieplenia. W tych krajach uzależnienie od importu będzie rosło wraz z malejącymi plonami w tych krajach.

Zdaniem ekspertów światowa produkcja rolna zmaleje o 16 proc. do roku 2020. Z powodu ocieplenia zmniejszy się powierzchnia użytków rolnych. Np. w Afryce praktycznie znikną tereny, na których można uprawiać pszenicę.

| Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen będzie rosnące zapotrzebowanie na surowiec do produkcji biopaliw. |
| --- |

Zdaniem ekspertów powinny zostać zniesione bariery w handlu żywnością szczególnie w krajach rozwijających się. "Świat, który musi stawić czoła niedostatkowi żywności musi rozwijać handel" - konkludują autorzy raportu.

Do tej pory UE i USA były niechętne planom zmniejszenia wsparcia dla rolników i likwidowaniu ograniczeń w handlu międzynarodowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz